Adölesan gebeler ile yetişkin gebelerin doğum korkusu ve kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the fear of childbirth and anxiety levels adolescent and adult pregnant women
- Tez No: 884878
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DEMİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu araştırma, adölesan gebeler ile yetişkin gebelerin doğum korkusu ve kaygı düzeylerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki (01 Eylül 2018-31 Kasım 2018) araştırmanın evrenini, Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklemi ise 15-19 yaş arasındaki adölesan gebeler ve 20-35 yaş arasındaki yetişkin gebeler oluşturmaktadır. Araştırmada; dâhil edilme kriterlerini sağlayan, gebelikte risk durumu olmayan, araştırmaya katılmayı kabul eden, çalışmaya katılmaya engel olacak bir hastalık bulundurmayan, Türkçe okuma ve anlama kapasitesine sahip olan, 3. trimestırda, 62 adölesan ve 62 yetişkin gebe yer almıştır. Her iki gruptaki gebelerde bu çalışma için araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Tanıtıcı Bilgi Formu”kullanılmıştır. Gebelerin fiziksel özellikleri, sosyodemografik özellikleri ve obstetrik özelliklerine ait verileri içeren tanıtıcı bilgi formunun doldurulmasından sonra gebelerin doğum korku düzeylerini tespit etmek için“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi A Versiyonu Ölçeği'' kullanılmıştır. Gebelerdeki kaygı düzeyini belirlemek için de ”Beck Anksiyete Ölçeği'' kullanılmıştır. Form ve anketler yüz-yüze görüşme yöntemi ile doldurulmuştur. Verilerin analizinde 'SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0' yazılım programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışmamızda gebelerin doğum korkusu düzeylerinin dağılımlarına bakıldığında adölesan olan gebelerin %25,8'inin düşük, %54,8'inin orta, %16,1'inin ağır, %3,2'sinin klinik düzeyde; yetişkin olan gebelerin ise %33,9'unun düşük, %44,5'inin orta, %14,5'inin ağır ve %8,1'inin klinik düzeyde doğum korkusu yaşadığı saptanmıştır. Adölesan ve yetişkin gebelere uygulanan Beck Anksiyete Ölçeği puanlarının toplam ortalaması ise 10,61±8,01 olup, gebelerin hafif düzeyde kaygıya sahip oldukları görülmüştür. Kaygı düzeyi puan ortalaması adölesan gebelerde 10,90±8,82 ve yetişkin gebelerde 10,30±7,17'dir. Gebelerin Beck Anksiyete Ölçeği toplam puanlarının yaş grupları arasında anlamlı bir farklılık göstermediği (p>0,05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was planned to compare the fear of childbirth and anxiety levels of adolescent pregnant women and adult pregnant women. Materials and Methods: The population of this descriptive and cross-sectional study (September 1, 2018 - November 31, 2018) consisted of pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinic at Çorum Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital. The sample consists of pregnant adolescents between the ages of 15-19 and adult pregnant women between the ages of 20-35. In the research, there were 62 adolescent and 62 adult pregnant women who met the inclusion criteria, had no risk during pregnancy, agreed to participate in the study, did not have a disease that would prevent participation in the study, had the capacity to read and understand Turkish, and were in the 3rd trimester. The“Introductory Information Form”prepared by the researcher for this study was used in both groups. After filling out the form, which included data on the pregnant women's physical characteristics, sociodemographic characteristics and obstetric characteristics, the“Wijma Birth Expectation/Experience Version A Scale”was used to determine the birth fear levels of the pregnant women.“Beck Anxiety Scale”was used to determine the level of anxiety in pregnant women. The forms and surveys were filled out by face-to-face interview method. 'SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0' software program was used to analyze the data. Statistical significance level was taken as p0,05). The distribution of pregnant women's fear of birth levels was as following: 25.8% of adolescent pregnant women have low levels, 54.8% have moderate levels, 16.1% have severe fears, and 3.2% have clinical levels; It was determined that 33.9% of adult pregnant women had a low fear level, 44.5% had a moderate fear of birth, 14.5% had a severe fear of birth, and 8.1% had a clinical fear of birth. The total mean of the Beck Anxiety Scale scores of all pregnants was 10.61±8.01, and it was observed that the pregnant women had mild anxiety. The anxiety level mean score was 10.90±8.82 in adolescent pregnant women and 10.30±7.17 in adult pregnant women. It was determined that the Beck Anxiety Scale total scores of pregnant women did not show a significant difference between age groups (p>0.05).