Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkındaki tutumlarının ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes and knowledge levels of patients applying to a primary health care institution about traditional and complementary medicine practices
  1. Tez No: 789495
  2. Yazar: NURULLAH ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Amaç: Dünyada ve ülkemizde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarına talep artmaktadır. Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran hastaların GETAT uygulamaları ile ilgili farkındalıkları, bilgi düzeyi ve tutumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen izin ile Başakşehir 14 Nolu Aile Sağlığı Merkezine 04.11.2022 – 04.01.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 359 kişi ile gerçekleştirildi. Literatür taranarak oluşturulan sosyodemografik sorular ve Sağlık Bakanlığı'nın GETAT uygulamaları yönetmeliği'ne uygun olarak hazırlanan 45 sorudan oluşan bilgi düzeyi ölçen sorulara ilaveten GETAT tutum ölçeği sorularını içeren anket yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulandı. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılarak yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Bağımsız gruplar t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Demand for Traditional and Complementary Medicine (TCM) applications is increasing in the world and in our country. It was aimed to evaluate the awareness, knowledge level and attitude of patients who applied to the primary health care institution about TCM applications. Materials and Methods: The research was carried out with 359 patients over the age of 18 who applied to Başakşehir Family Health Center No. 14 between 04.11.2022 and 04.01.2023 with the permission given by the Istanbul Provincial Health Directorate. In addition to the sociodemographic questions created by scanning the literature and the questions measuring the knowledge level consisting of 45 questions prepared in accordance with the GETAT practices regulation of the Ministry of Health, the questionnaire containing the questions of the GETAT attitude scale was applied using face-to-face interview technique. Statistical analyzes were performed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 (Kaysville, Utah, USA) program. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. Independent groups t-test was used for comparisons between two groups of normally distributed quantitative variables.