Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dil ve kültür farklılıklarında yaşanan problemler
Problems in language and cultural differences in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 789756
  2. Yazar: SEVDA PALANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dil ve kültür farklılıklarında yaşanan problemlere yönelik Türkçe ve yabancı dil uygulama ve araştırma merkezlerindeki öğreticilerin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma nitel araştırma yönteminin bir deseni olan fenomenoloji deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim- öğretim yılı içerisinde Giresun Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Gaziantep Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezindeki öğreticiler oluşturmuştur. Çalışma grubunda yer alan öğreticiler gönüllülük esasına dayalı olarak amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda aracı dil kullanılmasının hedef dilin öğrenilmesini zorlaştırdığı ifade edilmiştir. Hedef kitlenin, çalışma gruplarının boğumlanma noktalarına göre en çok noktalı vokallerde ve ğ konsonantında sorun yaşadığı belirtilmiştir. Hedef dilin öğretilmesinde ve öğrenilmesinde vurgu ve telaffuzda, yazım ve noktalamada ve konuşma ve yazma dil becerileri ağırlıklı temel dil becerilerinde sorun yaşandığı görülmüştür. Yöntem ve tekniklerde öğrenci sayısının fazlalığından, gramerin çok yoğun olmasından ve ders süresinin yeterli olmamasından dolayı sorun yaşandığı ifade edilmiştir. Öğreticilerin kültür hususunda kültür farkındalığının olmamasından dolayı sorun yaşadığı belirtilmiştir. Hedef kitlenin kültür hususunda; hedef kültüre uyum sağlayamaması, hedef kültür hakkında bilgisinin olmaması ve hedef kültürü anlamlandıramaması, farklı kültürlere farkındalığının olmaması ve sosyokültürel özelliklerin farklı olmasından dolayı sorun yaşadığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of the teachers in Turkish and foreign language practice and research centers on the problems experienced in language and cultural differences in teaching Turkish as a foreign language. The research was carried out with the phenomenology pattern, which is a pattern of the qualitative research method. The study group of the research was included in the 2021-2022 academic year Giresun University Turkish and Foreign Language Practice and Research Center, Ankara University Turkish and Foreign Language Practice and Research Center, Gazi University Turkish Learning, Research and Application Center, Hacettepe University Turkish and Foreign Language Teaching Application and Research Center and Gaziantep University Turkish Teaching Practice and Research Center. The instructors in the study group were determined on a voluntary basis by purposive sampling method. The data of the research were collected with a semi-structured interview form prepared by the researcher. The collected data were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the study, it was stated that the use of an intermediary language makes it difficult to learn the target language. It was stated that the target audience had problems with the most punctuated vocals and ğ consonant according to the articulation points of the study groups. It has been observed that there are problems in teaching and learning the target language, in emphasis and pronunciation, in spelling and punctuation, and in basic language skills predominantly speaking and writing language skills.It has been stated that there are problems in methods and techniques due to the large number of students, the intensive grammar and the insufficient duration of the course. It was stated that the teachers had problems due to the lack of cultural awareness about culture. It has been stated that the target audience has problems in terms of culture because of not being able to adapt to the target culture, lack of knowledge about the target culture and not being able to make sense of the target culture, lack of awareness of different cultures and different socio-cultural characteristics.