Kronik bel ağrılı hastalarda klasik bel egzersizleri programına sırt egzersizleri eklenmesinin ağrı ve fonksiyonel kısıtlılığa etkisi
The effect of adding back exercises to the classical waist exercises program on pain and functional limitation in patients with chronic LOW back pain
- Tez No: 789765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda kronik bel ağrısı yaşayan bireylere klasik bel egzersizleri programına sırt egzersizleri de dahil ederek ağrıya, fonksiyonel kısıtlılığa etkileri araştırıldı. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden kırkaltı kişi basit rastgele yöntem ile randomize olarak klasik bel egzersizleri ve sırt egzersizleriyle desteklenmiş bel egzersizleri yapacak şekilde iki gruba ayrıldı. Klasik fizik tedavi 45 dakika, egzersizler 30-45 dakika olacak şekilde haftada beş gün, dört hafta olacak şekilde uygulandı. Egzersizler katılımcılar tarafından klinikte, fizyoterapist gözetiminde yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası fonksiyonellikleri, ağrı şiddetleri ve yaşam kaliteleri sırasıyla Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, Görsel Analog Skala ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda, bel egzersizleriyle beraber sırt egzersizi uygulanan grupta klasik bel egzersizi grubuna göre VAS değerlerinde, lumbal eklem hareket açıklıklarında anlamlı iyileşme bulundu. Kalça eklem hareket açıklıklarında bel egzersizleriyle beraber sırt egzersizi uygulanan grupta, klasik bel egzersizi uygulanan gruba göre fleksiyon, ekstansiyon, adduksiyon değerlerinde anlamlı artış görüldü, abduksiyon değerlerinde iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The effects of pain and functional limitation were investigated by including back exercises in the classical back exercises program for individuals experiencing chronic low back pain. Forty-six people who voluntarily agreed to participate in the study were randomly divided into two groups using a simple randomized method to perform classical lumbar exercises and lumbar exercises supplemented with back exercises. Classical physical therapy was performed for 45 minutes, exercises were performed for 30-45 minutes,, five times a week, for four weeks. The exercises were performed by the participants in the clinic under the supervision of a physiotherapist. Before and after the treatment, their functionality, pain intensity and quality of life were evaluated by the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, Visual Analogue Scale respectively. At the end of the treatment, a significant improvement was found in VAS values and lumbar joint range of motion in the group that performed back exercises together with lumbar exercises compared to the group that performed only lumbar exercises. Range of motion of the hip joint exercises in the exercise group only your back with waist, waist exercise, according to the group, flexion, extension, abduction, adduction showed a significant difference between the two groups was not found.