Dansçılarda inspiratuar kas eğitiminin diyafram kas kalınlığı, inspiratuar kas kuvveti ve denge üzerine etkisi
Effects of inspiratory muscle training on diaphragm thickness, respiratory muscle strength and balance in dancers
  1. Tez No: 789767
  2. Yazar: HAKAN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Ballet and Dance, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Core stabilizasyon, kas sınırlarıyla 3 boyutlu silindirik bir alan olarak tanımlanır: silindirin üst tarafını; diyafram, silindirin kalan alanlarında diğer stabilizatör kaslar oluşturur. Literatürde core stabilizasyonun solunum kas kuvveti ve diyafram kalınlığı gibi klinik parametrelerin yanı sıra postüral kontrol, denge, bel ağrısı ve yaralanmalardan korunma gibi gelişmeler ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile, dansçılarda inspiratuar kas eğitiminin (IMT) diyafram kalınlığı, denge ve solunum kas kuvveti üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Katılımcılara çalışma başlangıcında solunum kas kuvvet ölçümü, diyafram kalınlık ölçümleri, denge, BieringSorenson testi ve bel ağrısını değerlendiren Oswestry Engellilik İndeksi (ODI) anketi uygulandı. Çalışmada eğitim grubuna 8 hafta boyunca, haftanın her günü, günde 2 kez 15 tekrar IMT cihazı ile uygulanmak üzere, maksimum inspiratuar basıncın (MIP) %60'ı kadar bir yüklenme, kontrol grubuna ise MIP değerinin %10'u kadar bir yüklenme direnci ayarlandı. Veri analizi için SPSS v.21 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Core stabilization is defined as a 3-dimensional cylindrical area with muscle boundaries: while the diaphragm forms the top of the cylinder, form other stabilizer muscles in the remaining areas of the cylinder. It is known in the literature that core stabilization is associated with clinical parameters such as respiratory muscle strength and diaphragm thickness, as well as improvements such as balance, low back pain and prevention from injuries. Aim of the study was to investigate the effects of Inspiratory muscle training (IMT) on diaphragm thickness, balance and respiratory muscle strength in dancers. At the beginning of the study, respiratory muscle strength measurement, diaphragm thickness measurements, balance, Biering-Sorenson test and Oswestry Disability Index (ODI) which evaluates low back pain, were applied to the participants. In the study, the load resistance was adjusted to 60% of the maximum inspiratory pressure (MIP) to experimental group and a load resistance of 10% of the MIP value was adjusted to the kontrol group 15 repetitions twice a day, every days a week for 8 weeks. SPSS v.21 program was used for data analysis.