Burkholderıa cepacıa kompleks bakterilerin gıdalardaki varlığı ve halk sağlığı açısından önemi
The presence of burkholderia cepacia complex bacteria in foods and its importance for public HEALTH
  1. Tez No: 789862
  2. Yazar: EMEL ALIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Food Hygiene and Technology, Public Health, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, insan sağlığı açısından ciddi enfeksiyonlara sebep olan Burkholderia cepacia kompleks (Bcc) bakterilerinin gıdalarda varlığının araştırılması ve gıdalara bulaşma yollarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Kasım 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında Burdur il merkezi ve çevre ilçelerindeki mandıralar, süt toplama tankerleri, halk pazarları, doğal su kaynakları ve içme kullanma sularından toplanan 270 adet gıda örneği Burkholderia cepacia'nın varlığı yönünden analize alınmıştır. Kültürel izolasyon ve identifikasyonları sonucunda 34 izolat B. cepacia şüpheli olarak tanımlanmıştır. İzolatların %11,76 (4/34)'sı çiğ inek sütü, %14,71 (5/34)'i çiğ koyun sütü, %17,65 (6/34)' çiğ keçi sütü, %55,88 (19/34)'i kaynak sularından oluşmaktadır. Peynir, yoğurt, tereyağı ve içme kullanma sularına ait örneklerden izolat elde edilmemiştir. Çalışmanın akabinde şüpheli olarak belirlenen 34 izolatın recA ve 16S rRNA gen bölgesine ait spesifik primerleri kullanılarak Polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile doğrulaması yapılmıştır. PZR sonuçlarına göre tüm izolatlar negatif olarak değerlendirilmiştir. İzolatlarda recA ve 16S rRNA genleri saptanmamıştır. Çalışma kapsamına dahil edilen B. cepacia suşu, biyofilm oluşturma kapasitesi ve antibiyotik dirençlilikleri yönünden test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, B. cepacia suşunun biyofilm oluşturduğu ve değerlendirilen antibiyotiklere karşı duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Antibiyotikler arasında en yüksek duyarlılık Meropenem'de, en az duyarlılık Minocycline'de gözlenmiştir. Sonuç olarak süt, süt ürünleri ve su örneklerinde Burkholderia cepacia'ya rastlanmamıştır. Ancak türlerin doğada yaygın olarak bulunmaları nedeniyle gıdalarla bulaşabileceği ve enfeksiyonların oluşabileceği düşünülmektedir. Patojen bir tür olması halk sağlığı açısından risk taşımaktadır. Bu sebeple halk sağlığı adına alınacak önlemlerin daha etkili olabilmesi için B. cepacia kompleks türlerinin bulaş yollarının incelenmesi, insanlardaki patojenitesi ve yol açtığı sorunların bilinmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the presence of Burkholderia cepacia complex (Bcc) bacteria, which cause serious infections in terms of human health, in foods and to examine the ways of contamination to foods. For this purpose, 270 food samples collected from dairy farms, milk collection tankers, public markets, natural water sources and potable water in Burdur city center and surrounding counties between November 2021 and April 2022 were analyzed for the presence of Burkholderia cepacia. As a result of cultural isolation and identification, 34 isolates were identified as B. cepacia suspicious. When expressed as a percentage, 11.76% (4/34) of the isolates are raw cow's milk, 14.71% (5/34) raw sheep's milk, 17.65% (6/34)' raw goat's milk, 55.88% (19/34) of it consists of spring waters. No isolates were obtained from the samples of cheese, yoghurt, butter and drinking water. After the study, 34 isolates determined as suspicious were confirmed by PCR method using specific primers belonging to the recA and 16S rRNA gene region. All isolates were evaluated as negative according to PCR results. recA and 16S rRNA genes were not detected in isolates . The B. cepacia strain included in the study was tested for its biofilm forming capacity and antibiotic resistance. As a result of the analysis, it was determined that the B. cepacia strain formed a biofilm and was sensitive to the evaluated antibiotics. Among the antibiotics, the highest sensitivity was observed in Meropenem, the least sensitivity was observed in Minocycline. As a result, Burkholderia cepacia were not found in milk, dairy products and water samples. However, it is thought that due to the widespread presence of the species in nature, it can be transmitted with food and infections may occur. Being a pathogenic species, it carries a risk for public health. For this reason, in order for the measures to be taken on behalf of public health to be more effective, it is necessary to examine the transmission routes of B. cepacia complex species, its pathogenicity in humans and the problems it causes should be known.