Elit futbolcularda antrenman yükü takibi
Training load monitoring for elite football players
  1. Tez No: 789944
  2. Yazar: EMRE ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel futbolcuların sezon boyunca takım ve mevkiler açısından; yıllık, aylık ve maçtan önceki günlere göre antrenman yükü takibinin incelenmesidir. Araştırmaya 17-34 yaş arası 37 profesyonel erkek futbolcu (8 forvet, 6 stoper, 8 bek, 8 orta saha merkez, 7 orta saha kanat) 10 ay, 39 hafta, 164 antrenmana gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Futbolcuların antrenman yüklerini belirlemek için yüzde, frekans, aritmetik ortalama değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca zaman serisine bağlı olarak elde edilen bağımlı değişkene ilişkin parametrelerin oynadıkları mevkiye göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla dağılımın normal olduğu parametrelerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), dağılımın normal olmadığı parametrelerde Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Antrenman dış yükü parametreleri olarak antrenman süresi, toplam kat edilen (TKE) mesafe, yüksek metabolik yük (YMY) mesafesi, yüksek şiddetli koşu (YŞK) mesafesi, sprint mesafesi, ivmelenme ve yavaşlama sayıları takip edilmiştir. Araştırmanın sonucunda takım yıllık antrenman süre ortalaması 69,23 dk., TKE mesafe ortalaması 4495,12 m, YMY mesafe ortalaması 636,90 m, YŞK mesafe ortalaması 137,84 m, sprint mesafe ortalaması 40,95 m, ivmelenme ve yavaşlama sayı ortalaması 78,03 olarak tespit edilmiştir. Mevkilere göre antrenman süreleri, TKE mesafe ve YMY mesafesi, ivmelenme ve yavaşlama sayıları anlamlı bir farklılık göstermemiştir. YŞK, sprint mesafeleri çoklu karşılaştırma testi sonuçlarına göre bek oyuncuları lehinde anlamlı bir fark elde edilmiştir. Ayrıca takımın antrenman yükleri ay ve maç günü değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen antrenman yük takibinin haftalık, aylık, yıllık ve maçtan önceki günlere göre yapılması sporcular hakkında detaylı bilgiler sağlanıp antrenman programlarının tasarlanmasına yardımcı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the training load of professional football players during the season in terms of teams and positions in 3 different periods: annual, monthly and days before the match. The research was carried out with 37 volunteer professional football players between the ages of 17-34. 8 of these players play as strikers, 6 of them as defenders, 8 of them as fullbacks, 8 of them as central midfielders, and 7 of them as wing midfielders. All data were collected over 164 training sessions over 10 months and 39 weeks. The data were analyzed using the SPSS 26.0 package program. Percentage, frequency, and arithmetic mean values were calculated to determine the training loads of the football players. In addition to, in order to determine whether the parameters of the dependent variable obtained depending on the time series differ according to the position they play, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for parameters with normal distribution, and Kruskal Wallis H test was used for parameters with abnormal distribution. As training external load parameters, training time, total distance covered (TKE), high metabolic load (YMY) distance, high speed running running (YSK) distance, sprint distance, acceleration and deceleration numbers were followed. As a result of the research, the team's annual training time average is 69,23 minutes, the TKE distance average is 4495,12 m, the YMY distance average is 636,90 m, the YSK distance average is 137,84 m, the sprint distance average is 40,95 m, the acceleration and deceleration number average. It was determined as 78,03. Training durations, TKE distance and YMY distance, acceleration and deceleration numbers did not show a significant difference according to positions. According to the results of YSK, sprint distances multiple comparison test, a significant difference was obtained in favor of fullback players. In addition, a significant difference was determined according to the training loads of the team according to the month and match day variable. As a result, it can be said that the follow-up of the training load according to the weekly, monthly, yearly and days before the match can help in the design of training programs by providing more detailed information about the athletes.