Beden eğitimi öğretmenlerinin ötekileştirme ve soyutlanma durumlarının incelenmesi ve sebeplerinin belirlenmesi
Examination of the situations of marginalization and isolation of physical education teachers and determination of their causes
- Tez No: 790003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin ötekileştirme ve soyutlanma durumlarının incelenmesi ve sebeplerinin belirlenmesidir. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu nicel araştırma bölümünde 87 beden eğitimi öğretmeni, nitel araştırma bölümünde ise bu 87 kişiden seçilen 11 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri nicel ve nitel olmak üzere iki farklı şekilde toplanmıştır. Nicel veriler“Beden Eğitimi-Ötekileştirme ve Soyutlanma (BEÖSÖ) Ölçeği”ile nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Analiz teknikleri olarak ise t-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Nicel bulgulara bakıldığında, araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin düşük düzeyde ötekileştirme ve soyutlanma düzeyine sahip oldukları söylenebilir. Ayrıca beden eğitimi öğretmenlerinin ötekileştirme ve soyutlanma düzeylerinin; cinsiyete, medeni duruma, mesleki tecrübe yılına, görev yaptıkları görev yerine, yaşlarına, eğitim durumlarına ve idari görev yapıp yapmadıklarına göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ötekileştirme ve soyutlanma düzeyleri yüksek çıkan öğretmenlerle yapılan görüşme sonuçlarına göre ise; öğretmenlerin ötekileştirme sebepleri olarak; derse önem verilmemesi ve kültürel sebepleri belirtikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin soyutlanma sebepleri olarak ise zümre davranışları, fiziki soyutlanma, beden eğitimi dersine önem verilmemesi ve ders dışı aktivitelere destek verilmemesi gibi sebepleri belirtikleri bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the othering and isolation situations of physical education teachers and to determine the reasons. Exploratory sequential design, one of the mixed method researches, was used in the research. The study group of the research consists of 87 physical education teachers in the quantitative research section and 11 physical education teachers selected from these 87 people in the qualitative research section. The data of the research were collected in two different ways as quantitative and qualitative. Quantitative data were collected through“Physical Education-Othering and Isolation Scale”and qualitative data were collected through semi-structured interviews. SPSS program was used in the analysis of quantitative data in the research. T-test and ANOVA tests were used as analysis techniques. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis technique was used. Considering the quantitative findings, it can be said that the physical education teachers participating in the research have a low level of marginalization and isolation. In addition, the othering and isolation levels of physical education teachers; It was concluded that there was no difference according to gender, marital status, years of professional experience, place of duty, age, education level and whether they held administrative duties. According to the results of the interviews with the teachers whose marginalization and isolation levels were high; as the reasons for teachers' marginalization; It was concluded that the lesson was not given importance and indicated cultural reasons. It was found that the teachers stated the reasons for isolation, such as group behavior, physical isolation, not giving importance to physical education lessons and not supporting extracurricular activities.