İlkokul öğrencilerinde oyun algısı
Perception of game in primary school students
  1. Tez No: 790065
  2. Yazar: EKREM CENGİZ AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İlkokul çağındaki çocukların oyun algısını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmada keşfedici karma desen uygulanmıştır. Keşfedici karma desene uygun olarak araştırma nitel ve nicel iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Nitel aşamada Elâzığ ilinden 8-10 yaşları arasında 14 gönüllü ilkokul öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Fenomonolojik desende gerçekleştirilen nitel aşamada katılımcılara 13 açık uçlu soru sorulmuş olup verdikleri yanıtlar içerik analiziyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular, literatür taramasından elde edilen bilgiler ve uzman görüşü alınarak 6 faktörlük ve 32 maddelik madde havuzu oluşturulmuştur. Oluşturulan madde havuzuna 303 katılımcıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) uygulanmış ve yapılan analiz sonucunda ölçeğin 4 faktörlük ve 14 maddelik son hali oluşturulmuştur. Ölçeğin faktör yapısının doğrulanması için gerçekleştirilen Doğrulayıcı Faktör Analiziyle (DFA) ölçeğin faktör yapısının doğrulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın Nicel aşamasında araştırmacı tarafından geliştirilen Oyun Algısı Ölçeği 421 katılımcıya uygulanmış ve dağılımın normal olmasından hareketle parametrik testler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında elde edilen bulgulara göre ilkokul öğrencilerinin oyunu eğlenceli, öğretici, çoğunlukla park-bahçede ve arkadaşlarıyla oynanan, kurallı ve planlı bir etkinlik olarak algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ilkokul öğrencilerinin algısına göre oyunun; kurallı ve uyum içerisinde olunan, mutlulukla ilişkili, öğretici ve sosyalleşmeyi sağlayan bir etkinlik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların bazı demografik verilerine göre farklılaşmalar incelenmiş ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, which was carried out in order to determine the game perception of primary school-age children, an exploratory mixed pattern was applied. In accordance with the exploratory mixed design, the research was carried out in two stages, qualitative and quantitative. 14 voluntary primary school students between the ages of 8 and 10 from the province of Elazig participated in the study. In the qualitative stage carried out in the phenomenological pattern, 13 open-ended questions were asked to the participants and the answers they gave were analyzed by content analysis. The findings obtained as a result of the analysis, the information obtained from the literature review and the expert opinion were taken and a 6-factor and 32-item item pool was created. Exploratory Factor Analysis (EFA) was applied to the item pool with 303 participants and as a result of the analysis, the final version of the scale with 4 factors and 14 items was created. In order to verify the factor structure of the scale, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed to verify the factor structure of the scale. In the quantitative phase of the study, the Game Perception Scale developed by the researcher was applied to 421 participants and parametric tests were performed based on the normal distribution. According to the findings obtained at the qualitative stage of the research, it was concluded that primary school students perceive the game as a fun, instructive, mostly played in the park-garden and with friends, as a regular and planned activity. In the quantitative dimension of the research, according to the perception of primary school students, the game; it is a regular and harmonious activity, associated with happiness, educational and socializing. In addition, according to some demographic data of the participants, the differences were examined and various results were reached.