Obez ve obez olmayan kedilerde leptin ve ghrelin hormonlarının araştırılması
Investigation of leptin and ghrelin hormones in obese and non-obese cats
- Tez No: 790231
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Veterinary Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesine bağlı olarak metabolik ve fizyolojik fonksiyonlarının bozulmasıdır. Evcil kedilerde giderek yaygınlaşan bir problem olan obezitenin temel tıbbi kaygısı anormal yağ birikimine eşlik eden birçok hastalıkla ilişkili olmasıdır. Obezitenin nedenleri, gelişiminde rol oynayan birçok farklı değişken olduğu için net değildir. Leptin ve ghrelin enerji dengesini ile ilgili iki hormondur. Ghrelin oreksijenik bir hormonken leptin anoreksijenik bir hormondur. Bu iki hormon hakkında hala yeterince bilgi yoktur ve obezite ile bağlantısını araştıran araştırmalar çok azdır. Bu çalışmanın hayvan materyalini klinik olarak sağlıklı rutin kontrollere getirilen fizik muayene ile hemogram ve kan biyokimya sonuçlarına göre sağlıklı olan değişik ırk, yaş ve cinsiyette kedilerden oluşmaktadır. Çalışmada kedilerde vücut yağ ölçüm sistemiyle 20 kedi değ erlendirildi. Vücut yağ oranı, %30'un üzerinde olanlar obez (n=10) olarak değ erlendirildi, %30'un altında olanlar ise kontrol grubu (n=10) olarak değ erlendirilip kan örnekleri toplandı. Her iki gruptaki kedilerden Vena jugularisten antikoagulansız tüplere kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri santrifüje tabi tutulduktan sonra serumları ayrıştırılarak serum analizleri yapılana kadar -20°C de saklandı. Daha sonra ELİSA yöntemi ile leptin ve ghrelin değerleri ölçüldü ve birbiriyle ilişkileri değerlendirildi. Her iki grupta olan kedilerde serum leptin (p=0,05) ve ghrelin p=0,001) değerleri belirlendi ve istatiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlendi. Sonuç olarak obez kedilerde leptin ve ghrelin hormonları önemli rol oynadıkları ve birbirleri ile bağlantılı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Obesity is the deterioration of metabolic and physiological functions due to excessive accumulation of fat in the body. The main medical concern of obesity, an increasingly common problem in domestic cats, is that it is associated with many diseases that accompany abnormal fat deposition. The causes of obesity are not clear as there are many different variables involved in its development. Leptin and ghrelin are two hormones involved in energy balance. Ghrelin is an orexigenic hormone while leptin is an anorexigenic hormone. There is still not enough information about these two hormones and there is very little research investigating their connection with obesity. The animal material of this study consists of cats of different breeds, ages and genders, which were brought to clinically healthy routine controls and were healthy according to the results of physical examination, hemogram and blood biochemistry. In this study, 20 cats were evaluated with the body fat measurement system in cats. Those with body fat ratio above 30% were considered obese (n=10), those below 30% were considered as the control group (n=10) and blood samples were collected. Blood samples were taken from the vena jugularis into tubes without anticoagulant from cats in both groups. After the blood samples were centrifuged, their serums were separated and stored at -20°C until serum analysis. Then, leptin and ghrelin values were measured by ELISA method and their relations with each other were evaluated. Serum leptin (p=0.05) and ghrelin (p=0.001) values were determined in cats in both groups, and statistically significant differences were observed. As a result, it was determined that leptin and ghrelin hormones play an important role in obese cats and are related to each other.