Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi sonrası PET-BT ve histopatolojik bulgulara dayalı aksiller yanıt ve cerrahi yaklaşımın değerlendirilmesi
Evaluation of axillary response and surgical approach based on PET-CT and histopathological findings after neoadjuvant chemotherapy in breast cancer
  1. Tez No: 962871
  2. Yazar: AHMET CAN KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞARE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışma, neoadjuvan kemoterapi (NAK) uygulanan meme kanseri hastalarında aksiller patolojik tam yanıtı (pCR) öngören faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin cerrahi karar süreçlerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda, 2018–2025 yılları arasında NAK alan 309 meme kanseri hastası retrospektif olarak incelendi. Hastalar, tedavi yanıtına göre pCR ve yanıtsız gruplara ayrıldı. Klinik özellikler, histopatolojik bulgular, moleküler belirteçler (ER, PR, HER2, Ki-67), PET-BT SUVmax değerleri ve cerrahi sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %50,5'inde pCR elde edildi. pCR grubunun ortalama yaşı daha düşüktü (p=0,016) ve premenopozal hastalarda yanıt oranı yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to identify factors predicting axillary pathological complete response (pCR) in breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy (NAC) and to evaluate the impact of these factors on surgical decision-making. Materials and Methods:A retrospective analysis was conducted on 309 breast cancer patients who underwent NAC between 2018 and 2024 at the Department of General Surgery, Gazi University Faculty of Medicine. Patients were categorized into pCR and non-pCR groups based on treatment response. Clinical features, histopathological findings, molecular markers (ER, PR, HER2, Ki-67), PET-CT SUVmax values, and surgical outcomes were compared. Results: Overall, 50.5% of patients achieved pCR. The pCR group had a significantly younger mean age (p=0.016), and premenopausal patients showed higher response rates.