Farklı şiddetteki mandibular asimetrinin görsel algısının göz izleme teknolojisi kullanılarak değerlendirilmesi.
Evaluation of visual perception of mandibular asymmetry of varying severity using eye tracking technology
  1. Tez No: 790336
  2. Yazar: EDA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN DİNDAROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı şiddette mandibular asimetri bulunan fotoğraflar arasında, ortodontist ve meslek dışı katılımcı grubunun göz hareketlerini, göz izleme cihazı kullanarak değerlendirmek ve gruplar arasında karşılaştırmaktır. Ayrıca farklı şiddette mandibular asimetri içeren fotoğraflar arasında görsel dikkati karşılaştırmak ve algı hiyerarşisi açısından değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya fotoğrafları kullanılmak üzere dahil edilen kişiler, çalışmanın sonuçlarının güvenilirliği açısından aynı ortalama çekicilik skorlarına sahip kişilerden oluşmuştur. Bu amaçla seçilen 30 kişi; 2 ortodontist tarafından değerlendirilmiştir ve asimetrisi bulunmadığı konusunda hem fikir oldukları 20 kişi seçilmiştir. Bu 20 fotoğraf, meslekten olmayan 20 kişiye çekicilik açısından 10 üzerinden puanlatılmıştır. Çekicilik skoru birbirine yakın, 7 8 puan arasında olan 10 fotoğraf seçilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Böylece mandibular asimetrisi bulunmayan 18-30 yaş arası 5 erkek, 5 kadın toplam 10 kişinin cephe fotoğrafı; 5 kişide sağ 2 mm, 4 mm, 6 mm ve 8 mm değişikliklerle, diğer 5 kişide sol 2 mm, 4 mm, 6 mm ve 8 mm değişikliklerle simüle edilmiş ve bir referans görüntüsü de dahil olmak üzere bir kişiden 5 görüntü oluşturulmuştur. 10 kişiden toplam 50 görüntü elde edilmiştir. Katılımcıların göz hareketlerini bilinçli bir şekilde mandibular asimetriye yönlendirmesinin önüne geçmek için aynı çekicilik skorlarına sahip 5 farklı kişinin fotoğraflarında nasal asimetri ve göz asimetrisi oluşturularak deneyin içine eklenmiştir. Bu görüntülerin dataları çalışma sonuçlarına dahil edilmemiştir. Görüntüler siyah beyaz kullanılmıştır ve saç, kulak ve boyun kısımları görüntüden çıkarılmıştır. Katılımcıların göz hareketlerini analiz etmek için yüz altı (6) ilgi alanına ayrılmıştır. Bu ilgi alanları: gözler, burun, sağ ve sol yanak, üst dudak ve alt dudak-çenedir. Diğer yüz bölgeleri görsel analize dahil edilmemiştir. Görüntüler deney sırasında rastgele ve ekranın sol veya sağ tarafında olacak şekilde katılımcılara gösterilmiştir. Göz izleme cihazı olarak Eyelink 1000 plus göz izleme cihazı (Sr-Research, Kanada) kullanılmıştır. Bulgular: Analizlerde etkileşim ve önem seviyesi (p) 0,05 olarak kabul edilmiştir. Asimetrinin yönü incelendiğinde, sağ ve sol arasında görsel dikkat açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. (p >0,05) İlk fiksasyona kadar geçen süre incelendiğinde, meslek grupları arasında anlamlı bir fark yoktur. (p >0,05) Yalnızca alt çene ilgi alanı, tüm katılımcılar için IV incelendiğinde 8 mm asimetri olan fotoğraflarda, 2 mm asimetri olan fotoğraflara göre ilk fiksasyona kadar geçen süre anlamlı olarak daha kısadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the eye movements of the orthodontist and non Professional participant groups among photographs with different severity of mandibular asymmetry using an eye tracking device and compare them between the groups. In addition, it is to compare visual attention between photographs with different intensities of mandibular asymmetry and to evaluate it in terms of perception hierarchy. Method: Persons included in the study for the use of photographs consisted of individuals with the same average attractiveness scores in terms of the reliability of the results of the study. 30 people selected for this purpose; It was evaluated by 2 orthodontists and 20 people who agreed that there was no asymmetry were selected. These 20 photos were rated out of 10 for attractiveness to 20 laypersons. Ten photographs with close attractiveness scores between 7 and 8 were selected and included in the study. Thus, a front photograph of 10 people, 5 men and 5 women, aged 18-30, who do not have mandibular asymmetry; Simulated right 2 mm, 4 mm, 6 mm, and 8mm changes in 5 subjects, and left 2 mm, 4 mm, 6 mm, and 8 mm changes in 5 other subjects, and 5 images were generated from one person, including a reference image. A total of 50 images were obtained from 10 people. In order to prevent the participants from consciously directing their eye movements towards mandibular asymmetry, nasal asymmetry and eye asymmetry were created in the photographs of 5 different people with the same attractiveness scores and added to the experiment. The data of these images were not included in the study results. Images are used in black and white and parts of hair, ears and neck have been omitted from the image. Six (6) areas of interest were divided to analyze the eye movements of the participants. These areas of interest are: eyes, nose, right and left cheeks, upper lip and lower lip-chin. Other facial regions were not included in the visual analysis. The images were shown to the participants randomly during the experiment and on the left or right side of the screen. Eyelink 1000 plus eye tracking device (Sr Research, Canada) was used as eye tracking device. Results: Interaction and significance level (p) was accepted as 0.05 in the analyses. When the direction of the asymmetry was examined, no significant difference was found between the right and left in terms of visual attention. When the time to first fixation is examined, there is no significant difference between occupational groups. When only the lower jaw area of interest was examined for all participants, the time to first fixation was significantly VI shorter in photographs with 8 mm asymmetry compared to photographs with 2 mm asymmetry. When the number of fixation before the first fixation is examined, there is no significant difference between the occupational groups. When only the lower jaw area of interest is examined, when the photographs with 2 mm and 8 mm asymmetry are compared, the number of fixation before the first fixation is significantly less in the orthodontists than the non-professional group. Fixation number and fixation time parameters show full parallelism. When the lower jaw area of interest was examined, a linear increase was observed in the number and duration of fixation from photographs without asymmetry to photographs with 8 mm asymmetry. Conclusion: When the involuntary attention parameters are examined; When only the lower jaw area of interest was evaluated, it was seen that orthodontists focused on the lower jaw area of interest with less fixation, in the number of fixation before the first fixation, in photographs containing 8 mm asymmetry compared to 2 mm asymmetry. When the voluntary attention parameters were examined, the participants focused on the most and longest eye area of interest. The eye area of İnterest is followed by the nose, upper lip and lower lip-chin area of interest. When only the mandibular area of interest was examined, the fixation time and number showed a linear increase from the no asymmetry condition to the 8 mm asymmetry condition. When the norm hierarchy is examined; In photographs with 2 mm asymmetry, 4 mm asymmetry, and 6 mm asymmetry, the participants first focused on the eye area of interest. Eye interest, nose and lower lip-chin interest areas followed. However, in the photographs with 8 mm asymmetry, attention was focused on the lower lip-chin area of interest, bypassing the nose area after the eyes.