Graves Hastalığı ile diğer otoimmün tiroiditlerin ayırıcı tanısında serbest T3, serbest T4 ve TSH hormonları düzeylerinin yer aldığı indekslerin değerlendirilmesi
Evaluation of the indices that uses free T3, free T4 and TSH hormone levels ın the differentıal diagnosis of Graves' Disease and other autoimmune thyroidits
- Tez No: 790414
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCAGÜL HAKLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Graves hastalığı (GH) ve diğer otoimmün tiroiditler (OIT) tirotoksikozun en sık nedenleridir. Sintigrafi olmaksızın bu iki hastalık grubunun ayırıcı tanısı zordur. Tedavisiz kalan ya da etkin tedavi edilemeyen tirotoksikoz vakalarında morbidite ve mortalite artar. Bu artışları önlemek için doğru tanı esastır. Ancak geniş semptom repertuvarının varlığı, tipik klinik ve laboratuvar bulgularının olmaması, ileri tetkiklere ulaşmanın zorluğu ya da ileri tetkikler için kontrendikasyonların varlığı ayırıcı tanıyı zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada sT3, sT4, TSH, TRAb, anti TPO ve anti TG düzeyleri ile bu testlerin kullanıldığı oranların GH ile diğer OIT ayrımına katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Hipertiroidi ve/veya tirotoksikoz ön tanıları ile tiroit sintigrafisine yönlendirilen, herhangi bir tedavi başlanmamış ve ilk başvuru sırasında en az“TSH, sT3 ve sT4”testleri yapılmış, hastaların tıbbi kayıtları hastane geriye dönük olarak veri tabanından derlendi. 1.Haziran.2014-31.Aralık.2020 tarihleri arasındaki 284 GH ve 73 subakut tiroidit (SAT) tanılı hasta KOHORT1 grubunu, 1.Ocak.2021-30.Haziran.2022 tarihleri arasındaki 36 GH ve 6 SAT tanılı hasta KOHORT2 grubunu oluşturdu. Kohortlar kendi içinde GH ve SAT alt gruplarına ayrıldı. sT3, sT4, TSH, TRAb, anti TPO ve anti TG düzeyleri ile ilişkili indekslerin optimal eşik değerleri ROC analizi ile saptandı. Çalışmamızda sT3, sT4, TSH düzeylerini içeren indeksler arasında GH'yi diğer OIT'lerden ayırmada sT3/sT4 oranının en etkin olduğu tespit edildi. KOHORT1'de 0.82 eşik değerinde EAA 0.789 (%95 GA: 0.730-0.848), duyarlılık %78.8, özgüllük %65.3 ve KOHORT2 grubunda sT3/sT4 için 0.32 eşik değerinde EAA 0.801 (%95 GA: 0.596-1.000), duyarlılığı %83.3, özgüllüğü %83.3'idi. sT3, sT4, TSH düzeyleri haricinde en büyük EAA hesaplanan parametre TRAb'di. TRAb için KOHORT1'de 0.84 IU/L eşik değerinde EAA 0.923 (%95 GA: 0.889-0.958), duyarlılık %81.6, özgüllük %91.0 ve KOHORT2'de 0.85 IU/L eşik değerinde EAA 0.944 (%95 GA: 0.851-1.000), duyarlılık %93.8 ve özgüllük %50 olarak saptandı. TRAb+sT3/sT4 kombinasyonu ile parametrelerin birlikte kullanımı ROC analizinde özgüllüğü (%97.1) daha da arttırdı. Sonuç olarak sT3/sT4 oranı, TRAb düzeyi ve TRAb + sT3/sT4 kombinasyonu GH'nin SAT'den ayrımında yararlı indekslerdir. Bu indekslerin kullanımının sintigrafiye gidiş oranlarını azaltacağı, sintigrafinin kontrendike olduğu ya da ulaşılamadığı durumlarda da klinisyenin elini güçlendireceği ön görüldü.
Özet (Çeviri)
Graves' disease (GD) and other autoimmune thyroiditis (AIT) are the most common causes of thyrotoxicosis. The differential diagnosis of these groups is difficult without scintigraphy. Morbidity and mortality increase in untreated or ineffectively treated thyrotoxicosis cases. Accurate diagnosis is essential to prevent these increases. However, the presence of a broad range of symptoms, the absence of typical clinical and laboratory findings, the difficulty in reaching further testing, or the presence of contraindications for further testing make differential diagnosis difficult. In this study, we aimed to evaluate the fT3, fT4, TSH, TRAb, anti-TPO, and anti-TG levels and ratios of these tests in the differential diagnosis of GD and AIT. The data of patients who were referred to thyroid scintigraphy with the preliminary diagnosis of hyperthyroidism and/or thyrotoxicosis and who did not receive any treatment with at least“TSH, fT3 and fT4”tests at the time of their first admission were extracted from the hospital information system. KOHORT1 group comprised patients diagnosed with GD (n=284) and subacute thyroiditis (SAT) (n=73) between June 2014-December 2020, while KOHORT2 group consisted of patients diagnosed with GD (n=36) and SAT (n=6) between January 2021-June 2022. The cohorts were divided into GD and SAT subgroups. Optimal cut-off values of fT3, fT4, TSH, TRAb, anti-TPO, and anti-TG parameters and their ratios were determined by ROC analysis. In our study, fT3/fT4 ratio was found to be the most effective one in differentiating GD from AIT among ratios including fT3, fT4, and TSH levels. A cut-off value of 0.82 in the KOHORT1 with AUC of 0.789 (95% CI: 0.730-0.848) has attained 78.8% sensitivity and 65.3% specificity, while in the KOHORT2 group a cut-off of 0.32 AUC was 0.801 (95% CI: 0.596-1.000) with a specificity of 83.3%. For the other parameters the largest AUC was calculated for TRAb. At 0.84 IU/L cut-off in KOHORT1 the AUC was 0.923 (95% CI: 0.889-0.958) with 81.6% sensitivity and 91.0% specificity, while the AUC at 0.85 IU/L cut-off in KOHORT2 was 0.944 (95% CI: 0.851-1,000) with 93.8% sensitivity and 50% specificity. The combination of TRAb+fT3/fT4 further increased the specificity (97.1%). In conclusion, the fT3/fT4 ratio, TRAb level, and TRAb+fT3/fT4 combination are useful indices in differentiating GD from SAT. It was predicted that the use of these indices would reduce the use of scintigraphy and strengthen the clinician's hand in cases where scintigraphy is contraindicated or unavailable.