Akut germe egzersizlerinin adölesan çağındaki erkek çocukların güç ve çevikliğine etkisi
The effect of acute stretching exercises on power and agility in adolescent boys
  1. Tez No: 790440
  2. Yazar: MÜCAHİT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut germe egzersizlerinin adölesan çağındaki erkek futbolcuların güç ve çevikliğine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, 2019/20 Sezonu Bitlis 1.Amatör B Grubunda mücadele eden bir takımdan 10 erkek futbolcu (yaş 15,8 ± 1,47 yıl, boy 1,66 ± 0,05 m, vücut ağırlığı 59,6 ± 10,7 kg) çalışmaya gönüllü olmuştur. Denekler ardışık olmayan günlerde uygulanması planlanmış kontrol, statik germe ve dinamik germe gruplarına sırasıyla katılmıştır. Tüm katılımcılara ısınma aşamasında, 8 dk aerobik koşu ve 2 dk jog olarak toplam 10 dk egzersiz yaptırılmıştır. Isınmadan sonra kontrol grubuna 10 dk pasif dinlenme verilirken statik ve dinamik germe gruplarına 10 dk süren, tüm vücudun ana kas gruplarına yönelik germeler uygulanmıştır. 1-2 dk dinlendikten sonra T-drill, sağlık topu atma ve dikey sıçrama performans testlerini 2'şer defa gerçekleştirerek en iyi ölçümleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of acute stretching exercises on power and agility of male football players in adolescence. For this purpose, 10 male football players (age 15.8 ± 1.47 years, height 1.66 ± 0.05 m, body weight 59.6 ± 10, 7 kg) volunteered to study. The subjects participated in the control, static stretching and dynamic stretching groups, which were planned to be applied on non-consecutive days, respectively. During the warm-up phase, 8 minutes of aerobic running and 2 minutes of jog were exercised for a total of 10 minutes. After warming up, the control group was given 10 minutes of passive rest, while the static and dynamic stretching groups were stretched for 10 minutes for the main muscle groups of the whole body. After resting for 1-2 minutes, T-drill, medicine ball throwing and vertical jump performance tests were performed twice each, and the best measurements were recorded.