Üniversite öğrencilerinde akıllı telefondan yoksun kalma korkusu (Nomofobi), yaşam doyumu ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasındaki ilişki
The relationship between fear of missing a smartphone (Nomophobia), life satisfaction and fear of missing out on developments in university students
- Tez No: 924046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde akıllı telefonlardan yoksun kalma korkusu (nomofobi) ile yaşam doyumu ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemleri içinde bulunan ilişkisel tipte anket yöntemiyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu ise 18-35 yaş aralığında bulunan 410 gönüllü üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Nomofobi Ölçeği (NMP-Q)', 'Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği (GKKÖ)' ve 'Yaşam Doyum Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde de SPSS-26 paket programı kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi, bu ilişkinin gücünü ve yönünü ortaya koymada Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Benzer biçimde değişkenler arası yordama gücünün ortaya konmasında Çoklu Regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Son olarak fark analizlerinde ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma da ulaşılan bulgulara göre; nomofobi ve ilişki kuramama ile yaşam doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bunun yanında gelişmeleri kaçırma korkusu ile nomofobi, bilgiye erişememe ve çevrimiçi bağlantıyı kaybetme arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Son olarak yaşam doyumu ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak üniversite öğrencilerinde nomofobi düzeyi arttıkça, gelişmeleri kaçırma korkusu da artarken, yaşam doyumunun düştüğü tespit edilmişidir. Benzer biçimde üniversite öğrencilerinde gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyi arttıkça yaşam doyumunun düştüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between fear of being deprived of smartphones (nomophobia) and fear of missing out on life satisfaction and developments (FOMO) in university students. The research was carried out by relational type survey method which is among the quantitative research methods. The study group of the study consists of 410 volunteer university students between the ages of 18-35. In the collection of the data, 'Personal Information Form', 'Nomophobia Scale (NMP-Q)', 'Fear of Missing Developments in Social Environments Scale (GKKÖ)' and 'Life Satisfaction Scale' were used. This research aimed to examine the relationship between fear of being deprived of smartphones (nomophobia) and fear of missing out on life satisfaction and developments (FOMO) in university students. The research was carried out by relational type survey method which is among the quantitative research methods. The study group of the study consists of 410 volunteer university students between the ages of 18-35. In the collection of the data, 'Personal Information Form', 'Nomophobia Scale (NMP-Q)', 'Fear of Missing Developments in Social Environments Scale (GKKÖ)' and 'Life Satisfaction Scale' were used. According to the findings of the research; A significant negative relationship was found between nomophobia and inability to relate and life satisfaction. In addition, a significant positive relationship was found between the fear of missing out on developments and nomophobia, lack of access to information and loss of online connection. Finally, a significant negative relationship was found between life satisfaction and fear of missing out on developments. As a result, it has been determined that as the level of nomophobia increases in university students, the fear of missing out on developments also increases, while life satisfaction decreases. Similarly, it has been found that life satisfaction decreases as the level of fear of missing out on developments increases in university students.