Sınıf öğretmenlerinin mesleki kimlik düzeyleri ve mesleki gelişime yönelik algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between professional identity levels and perceptions of professional development of classroom teachers
- Tez No: 790633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sınıf öğretmenlerinin mesleki kimlik algı düzeyleri ve mesleki gelişime yönelik görüşlerini belirleyerek bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamış bu araştırma, karma yöntemde çalışılmıştır. Sıralı açıklayıcı desen ile beraber araştırmada öncelikli olarak Trabzon ilinde aktif görevde olan 160 sınıf öğretmeninden mesleki kimlik algı düzeylerine ilişkin bilgiler“Sınıf Öğretmenliği Mesleki Kimliği Bireysel-Sosyal-Oluşum/Yapılandırma Bağlam Ölçekleri”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinin ardından ölçüt örneklem ile belirlenen 6 sınıf öğretmeni ile mesleki gelişim üzerine mülakatlar yapılmıştır. Mülakatlardan elde edilen nitel verilerin analizi ile elde edilen bilgiler araştırmanın ilk kısmı ile elde edilen bilgiler ile ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin mesleki kimlik algı düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin günümüz mesleki gelişim programlarından zorunluluk, ihtiyaca veya alana uygun olmama gibi sebeplerle memnun olmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin farklı mesleki kimlik algı düzeylerine sahip olmalarına rağmen mesleki gelişim ile ilgili görüşlerinde farklılık belirlenmemiştir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak mesleki kimlik algısına yönelik sınıf öğretmenlerinin mesleği seçim konusunda bilinçlendirilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which aimed to examine the relationship between these two concepts by determining the professional identity perception levels of primary school teachers and their views on professional development, was studied in a mixed method. In addition to the sequential explanatory design, in the research, information about the professional identity perception levels of 160 primary school teachers who are on active duty in the province of Trabzon were collected with the“Classroom Teaching Professional Identity Individual-Social Formation/Construction Context Scales”. After the analysis of the quantitative data, interviews on professional development were conducted with 6 classroom teachers determined by the criterion sample. The information obtained through the analysis of the qualitative data obtained from the interviews was discussed in relation to the information obtained in the first part of the research. As a result of the research, it was determined that the professional identity perception levels of the classroom teachers were high. It has been determined that teachers are not satisfied with today's professional development programs due to reasons such as necessity, not being suitable for needs or field. Although teachers have different professional identity perception levels, no difference was determined in their views on professional development. Based on the results of the research, suggestions were made to raise the awareness of classroom teachers about the perception of professional identity about choosing a profession.