Siyez (Triticum monococcum L. ssp. monococcum) buğdayının kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of einkorn (Triticum monococcum L. ssp. monococcum) wheat
  1. Tez No: 790672
  2. Yazar: OĞUZHAN NOĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Tez çalışmasında, Kastamonu ilinde 6 farklı lokasyondan 2017 ve 2018 hasat sezonlarında temin edilen siyez buğdayı ve kontrol olarak Renan ve Bezostaya ekmeklik buğday örneklerinin kalite özellikleri belirlenmiş, laboratuvar değirmeninde tam buğday unu olarak öğütüldükten sonra siyez buğdayı örnekleri ekmek (%0, %25, %50 ve %100) ve bisküvi (%0, %25, %50 ve %75) formülasyonlarına farklı oranlarda ilave edilmiştir. Kontrol ekmeği yapımında Renan ekmeklik tam buğday unu, kontrol bisküvisi yapımında ise bisküvilik tam buğday unu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, quality characteristics of einkorn wheat obtained from 6 different locations and Bezostaya and Renan bread wheat samples in Kastamonu province in 2017 and 2018 were determined after milling as whole wheat flour in a laboratory mill, whole grain einkorn wheat flour (WGEWF) were added at different rates to bread (0%, 25%, 50%, and 100%) and biscuit (0%, 25%, 50%, and 75%) formulations. Renan bread whole wheat flour and biscuit whole wheat flour were used to control bread and biscuit production, respectively.