Cucurbıtacın I'in alzheımer hayvan modelinde TAU fibril birikimine neden olan enzimlerin engellenmesinde kullanılması ve ilgili genlerin ekspresinin ölçülmesiyle hafıza edinimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
The use of cucurbitacin I in the inhibition of enzymes in the inflammatory mechanism that causes the accumulation of tau fibrils in an alzheimer animal model, and the investigation of its effect on memory acquisition by measuring the expression of the relevant genes
  1. Tez No: 790673
  2. Yazar: SAFAA BASSOUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY GÖRÜCÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alzheimer hastalığı (AD), ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Fitokimyasallar nörolojik hastalıkların tedavisinde etkili potansiyele sahiptir. Nörofibriller, AD'de nöronal kayıplara ve inflamasyon sürecine katkıda bulunur. Bu tezde, okadaik asit indklü AD sıçan modelinde hipokampal TAU birikimi, TDO2 ve Nf-B gen ekspresyonları ve bilişsel işlevlerin kazanımı üzerine cucurbitacin I (CuI)'nin etkisi araştırıldı. 36 adet Sprague Dawley dişi sıçan (200-250 g) 6 gruba ayrıldı (her grupta 6 hayvan). Gruplar; Kontrol, yapay beyin omurilik sıvısı (aCSF), stereotaksik, stereotaksik+aCSF, stereotaksik+aCSF+CuI (2mg/kg), stereotaksik+aCSF+CuI (4mg/kg). Bilişsel ve kaygı analizi için Morris su labirenti (MWM) ve yükseltilmiş artı labirent testi (EPM) kullanıldı. TAU fibrillerinin hipokampal birikiminin tespiti, immünohistokimyasal analiz ile yapıldı. İki genin ifadeleri kantitatif gerçek zamanlı PCR (q-PCR) ile ve protein ifadeleri western blotlama ile analiz edildi. İstatistiksel analizler için tek yönlü ANOVA kullanıldı. Sonuçlar, CuI'nin, TDO2 ve NF-B genlerinin katkısı ve bilişsel işlevlerin kazanılması ile TAU'nun hipokampal azalmasında terapötik potansiyele sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a progressive neurodegenerative disease. Phytochemicals have potential effective in the treatment of neurological diseases. Neurofibrils cause neuronal losses and contribution to the inflammation process in AD. In this thesis, the effect of cucurbitacin I (CuI) on hippocampal TAU accumulation, TDO2, and Nf-B genes expressions and gain of cognitive functions were investigated in an okadaic acid-induced AD rat model. 36 Sprague Dawley female rats (200-250 g) were divided into 6 groups (6 animals in each group). Groups; Control, artificial cerebrospinal fluid (aCSF), stereotaxic, stereotaxic+aCSF, stereotaxic+aCSF+CuI (2mg/kg), stereotaxic+aCSF+CuI (4mg/kg). Morris water maze (MWM) and the elevated plus maze test (EPM) were used for cognitive and anxiety analysis. Detection of hippocampal deposition of TAU fibrils was performed by immunohistochemical analysis. Expressions of two genes were analyzed by quantitative real-time PCR (qPCR) and protein expressions by western blotting. One-way ANOVA was used for statistical analyses. The results suggest that CuI may have therapeutic potential in the hippocampal reduction of TAU with the contribution of TDO2 and NF-B genes and acquisition of cognitive functions.