Sağlık yönetimi lisans programlarında muhasebe ders içeriklerinin değerlendirilmesi ve yeni ders içerikleri önerisi
Evaluation of accounting course contents in undergraduate healthcare administration programs and new course contents proposal
- Tez No: 790688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GİRAY ANKARA, DOÇ. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Sağlık yönetimi lisans programlarında yer alan muhasebe ders içeriklerinin SAYÇEP 2017 kriterleri ve sağlık sektörü muhasebe iş ilanları çerçevesinde değerlendirilerek yeni ders içerikleri önerisinde bulunmak. Gereç ve Yöntem: Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi çalışmada iki aşamada kullanıldı. İlk aşamada sağlık yönetimi lisans programları Bologna program/ders bilgi paketlerinden alınan program amaç, muhasebe dersleri amaç ve muhasebe ders içerikleri verilerine; ikinci aşamada sağlık sektörü muhasebe iş ilanlarından toplanan verilere MAXQDA programı kullanılarak nitel/nicel içerik analiz tekniği uygulandı. Bulgular: Sağlık yönetimi lisans programlarında programın amaç tanımlamasında; programın bir yönetici eğitim programı olduğuna ve yönetici yetkinliklerinden en çok“profesyonel davranma”ve“işletmecilik bilgi ve becerileri”yetkinliklerine vurgu yapılmaktadır. Sağlık yönetimi lisans programlarında bulunan muhasebe ders amaçlarında ise teknik becerinin ve bunun altında en çok kaydetme vurgulanmaktadır. Muhasebe ders içeriklerinde SAYÇEP 2017'de yer alan ders konularından“bilanço ve hesap kalemleri”ve finansal muhasebe kapsamında değerlendirilecek konular daha fazladır. Sağlık sektörü muhasebe iş ilanlarında aranan muhasebe nitelikleri çeşitlilik göstermektedir. İlanlarda“bilanço ve hesap kalemleri”en çok belirtilen ders içeriği olmasına rağmen sağlık yönetimi lisans programı mezunu talep edilmemektedir. Sonuç: Muhasebe eğitiminin sağlık yönetimi lisans programları için önemli olduğu, muhasebe eğitiminde amaç fonksiyonun yeniden belirlenerek muhasebe ders içeriklerinin muhasebe uygulayıcılarına yönelik olmayıp muhasebe bilgilerini kullanacaklara yönelik düzenlemesi gerekliliği sonucuna varıldı. Bu durumda sağlık yönetimi lisans programlarında için önerilecek muhasebe ders içerikleri; sağlık yöneticiliği mesleği için oluşturulacak yeni, özgün ve sağlık sektörü bağlamını taşıyan içerikler olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to propose new course contents by evaluating the accounting course contents in health management undergraduate programs (SYLP) within the framework of SAYÇEP 2017 criteria and health sector accounting job ads. Materials and Methods: In the study, document analysis was used as a qualitative research method in two stages. Qualitative/quantitative content analysis technique was applied using the MAXQDA Analytics program first stage; data of program purpose, accounting courses purpose and accounting course content data taken from Bologna program/course information packages of SYLPs and in the second stage; to data collected from healthcare accounting job ads. Results: In SYLPs, in defining the program's purpose; It is emphasized that the program is an executive training program and the most emphasis is on“professionalism”and“business knowledge and skills”among the executive competencies. In the accounting course objectives in the SYLPs, the emphasis is on technical skill and, below it, on recording. In the content of accounting courses,“balance sheet and account items”and topics to be evaluated within the scope of financial accounting are more than the course topics in SAYÇEP 2017. Although“balance sheet and account items”is the most frequently mentioned course content in health sector accounting job postings, SYLP graduates are not requested. Conclusion: It was concluded that accounting education is important to SYLP that the purpose function in accounting education should be redefined and the content of accounting courses should be arranged not for accounting practitioners, but for those who would use accounting information. In this case, the accounting course contents to be suggested for SYLP; There should be new, original and health sector context content to be created for the health management profession.