Adolesanların yeme davranışları, zihinsel dayanıklılık ve fiziksel aktivite düzeyinin ilişkisel incelenmesi
Relational examination of eating behaviors, mental stability and physical activity level of adolescents
  1. Tez No: 790750
  2. Yazar: EMİNE DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİNE SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Adolesanların yeme davranışları, zihinsel dayanıklılık ve fiziksel aktivite düzeyinin ilişkisel değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Manisa'da iki lisede 614(%66.5)'i erkek 310(%33.5)'i kadın toplam 924 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin elde edilmesinde Adolesanların Yeme Davranışlarını Saptama Ölçeği (AYDSÖ), EİZDÖ-UF Ölçeği -Uzun Formu (EİZDÖ-UF), UFADA(UFADA) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS25 paket programı kullanılmıştır. Veri analizinde betimsel tekniklerin yanı sıra t test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır, gruplar arasında farkın tespitinde ise Tukey testi, ayrıca Pearson Korelasyon testi kullanılmıştı. Tip 1 hata .05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: EİZDÖ-UF, AYDSÖ ve UFADA puanlarının ilişkisine bakıldığında aralarında düşük düzeyde pozitif, istatistiksek açıdan anlamlı ilişki saptanmıştır. UFADA faktörü açısından EİZDÖ-UF, AYDSÖ puanlarının aktivite düzeyi yüksek olanların lehine bulunmuştur. EİZDÖ-UF, AYDSÖ ve UFADA puanları cinsiyet değişkenine göre erkeklerin lehine farklı bulunmuştur. Öğrencilerin okul değişkenine göre ise EİZDÖ-UF, AYDSÖ ve UFADA puanları Meslek ve Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin lehine bulunmuştur. Sınıf değişkeni açısından ise 12. sınıfların AYDSÖ puanları 9., 10. ve 11. sınıflardan düşük bulunmuştur. Sonuç: Araştırmanın sonucunda EİZDÖ-UF, AYDSÖ ve UFADA puanları aralarında düşük düzeyde pozitif ilişkili bulunmuştur. EİZDÖ-UF, AYDSÖ ve UFADA puanlarında cinsiyet, okul, sınıf değişkenlerine göre farklılık saptanmıştır. UFADA düzeyi yüksek olanların AYDSÖ ve EİZDÖ-UF puanları yüksek bulunmuştur. Buna göre adolesanların düzenli ve uygun şiddette fiziksel aktivite yapmaları onların yeme davranışlarını ve zihinsel dayanıklılıklarını destekleyeceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Relational evaluation of adolescents' eating behaviors, mental toughness and physical activity level. Materials and Methods: A total of 924 students, 614 (66.5%) male and 310 33.5% female, participated in the research in two high schools in Manisa voluntarily. Adolescents' Eating Behaviors Detection Scale (AYDSÖ), EİZDÖ-UF Scale-Long Form (EİZDÖ-UF), UFADA (UFADA) and personal information form were used to obtain the data. SPSS25 package program was used to evaluate the data. In addition to descriptive techniques, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in data analysis, Tukey test and Pearson Correlation test were used to determine the difference between groups. Type 1 error was accepted as. 05. Results: When the relationship between EIZDÖ-UF, AYDSÖ and UFADA scores was examined, a low level of positive, statistically significant relationship was found between them. In terms of the UFADA factor, EZDS-UF was found to be in favor of those with high activity levels. EIZDÖ-UF, AYDSÖ and UFADA scores were found to be different in favor of men according to the gender variable. According to the school variable of the students, EIZDÖ-UF, AYDSÖ and UFADA scores were found in favor of the students studying at Vocational and Anatolian High Schools. In terms of the class variable, the 12th grades' AFDS scores were lower than the 9th, 10th and 11th grades. Conclusion: As a result of the research, EZDS-UF, AYDSÖ and UFADA scores were found to be positively correlated at a low level. Differences were found in EIZDÖ-UF, AYDSÖ and UFADA scores according to gender, school and class variables. Those with high UFADA levels had higher AYDSÖ and EİZDS-UF scores. Accordingly, it can be thought that regular and appropriate physical activity of adolescents will support their eating behaviors and mental resilience.