Paramediklere yönelik eğitsel web sitesi tasarımı
Educational web site design for paramedics
- Tez No: 790877
 - Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİCLE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Medikal İnformatik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tıbbi Bilişim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Acil durumların ilk karşılayıcısı olarak paramediklerin eğitimleri yaşamsal önem taşımaktadır. Ağır travmalarda saniyeler ile savaşılmakta ve boşa geçen her saniye önemli bir soruna yol açabilmektedir. Son yıllarda özellikle hastane ortamında hasta yönetiminde tıbbi hataların azaltılmasına vurgu yapılmaktadır. Triyaj süresinden tüm acil bakımlara kadar, yapılan birçok çalışmada eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Web tabanlı eğitim sunduğu olanaklarla diğer eğitim modellerinin birçok kısıtlamasını ortadan kaldırarak eğitim sürecinde önemli avantajlar sağlamaktadır. Amacımız web tabanlı bir eğitim aracı geliştirerek bilgiye eşlik eden görsel öğeler ve değerlendirme araçlarının yardımıyla, paramedik eğitimine katkı sağlamaktır. Tam ve eksiksiz öğrenmeye katkısı bakımından web tabanlı bilgi kaynakları her alanda çoğalmaya devam etmektedir. Zaman ve mekandan bağımsız olarak erişmeleri, istenildiği sayıda yineleme ile bilgiden yararlanılabilmesi ve hızlı güncellenme olanakları nedeniyle değerli bir öğrenme kaynağıdırlar. Yeni nesillerin bu tür kaynakları kullanma tercihleri de bu sitelerin kullanımına ilgiyi artırmıştır. Paramedik eğitimine yönelik Türkçe eğitim siteleri görece oldukça azdır. Çalışmamız bu konudaki eksikliği de gidermeyi hedeflemektedir. Web sitesinin tasarımı için Wordpress 5.9.3 kullanıldı. Web sitesi oluşturulduktan sonra içerik oluşturularak yayınlandı. Sonrasında, sitenin teknik değerlendirmesi Gtmetrix, Webpage, LoadImpact yazılımları ile yapıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Bölümü 2.sınıf öğrencilerinden gönüllü 46'sının memnuniyet düzeyleri anket yoluyla değerlendirildi. Anket sonuçları bağımsız değişkenler ile kategorik veri analizi- Ki Kare testi yöntemi ile analiz edildi. İstatistiksel analizler Spss programı yardımıyla çözümlendi. Sınırlılıklar taşımasına karşın seçilen örneklemle elde edilen kullanıcı memnuniyet oranlarının yüksek olduğu belirlendi. İçeriğinin nicel ve niteliksel iyileştirilmesi, teknik desteklerle erişim hızının artırılması ile gelecekte işlevinin artacağına inandığımız çalışmamızın sonuçları konulan amaçlara ulaşıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The training of paramedics as the first responder of emergency situations is of vital importance. In severe traumas, seconds are fought with and every wasted second can lead to a significant problem. In recent years, emphasis has been placed on reducing medical errors in patient management, especially in a hospital setting. From triage to all emergency care, many studies emphasize the importance of education. Web-based education provides significant advantages in the education process by eliminating many of the limitations of other education models with the opportunities it offers. Our aim is to contribute to paramedic education by developing a web-based training tool with the help of visual elements and evaluation tools accompanying the information. Web-based information resources continue to increase in every field in terms of their contribution to full and complete learning. They are a valuable learning resource because they can be accessed regardless of time and place, can be used with any number of iterations, and they can be updated quickly. The preference of new generations to use such resources has also increased the interest in the use of these sites. Turkish education sites for paramedic education are relatively few. Our study aims to fill the gap in this regard. Wordpress 5.9.3 was used to design the website. After the website was created, the content was created and published. Afterwards, the technical evaluation of the site was made with Gtmetrix, Webpage, LoadImpact software. The satisfaction levels of 46 volunteers among the 2nd year students of Dokuz Eylül University First and Emergency Aid Department were evaluated through a questionnaire. The results of the survey were analyzed by categorical data analysis- Chi-square test method with independent variables. Statistical analyzes were analyzed with the help of Spss program. Despite its limitations, it was determined that the user satisfaction rates obtained with the selected sample were high. The results of our study, which we believe will increase its function in the future, with the quantitative and qualitative improvement of the content and the increase in the speed of access with technical support, show that the set goals have been achieved.