Meningomyelosel defektinde prolidaz aktivitesi ve iskemi modifiye albumin düzeylerinin araştırılması
Prolidase activity in meningomyelocelo defect and ichemia modified albumin levels research
- Tez No: 790878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EDİP AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, meningomyelosel nedeniyle tedavi almakta olan çocuklarda ve kontrol grubunda serum prolidaz aktivitesi ve serum iskemi modifiye albümin (İMA) düzeylerinin araştırılması ve meningomyelosel patogenezindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya nöral tüp defekti (NTD) tanısı ile takip edilen 45 hasta ve NTD hastalığı olmadığı bilinen 45 kontrol dahil edildi. Seçilen hastalardan ailenin onamı alınarak kan örneği alınarak serum prolidaz aktivitesi ve serum iskemi modifiye albümin çalışıldı. Ayrıca hastalarda, NTD tipi, lezyon seviyesi, klinik bulgu ve hidrosefali cerrahisi varlığıyla birlikte, serum B12 vitamini, folat ve kalsiyum düzeylerine ilişkin bilgiler toplandı. Bulgular: Takip edilen NTD hastalarının 20‟si (%44,4) erkek ve 25‟i kız (%55,6) idi. Bu hastaların yaş ortalaması 21,71±33,53 aydı. Hastaların 34‟ünde (%75,6) meningomyelosel mevcut iken 5‟inde (%11,1) meningosel, 6‟sında ise (%13,3) myeloşizis bulunuyordu. Serum İMA ve serum prolidaz aktivitesi için hasta ve kontrol grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulundu (her iki analiz için; p=0,001). Ayrıca, meningomyelosel, meningosel, myeloşizis hastalarında prolidaz aktivitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı görüldü. Sonuç: Oksidatif stres için iyi bir belirteç olan serum İMA düzeyi ve kolajen metabolizmasında önemli rol oynayan serum prolidaz aktivitesinin meningomyelosel hastalarında yüksek olduğu saptandı. Bu sonuçlar, meningomyelosel hastalarında serum prolidaz aktivitesinin ve serum İMA düzeyinin süreğen yüksekliğinin nedenlerinin incelenmesinin, NTD'lerin patogenezinin aydınlatılmasına katkıda bulunabileceğini göstermektedi
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate serum prolidase activity and serum ischemia modified albumin (IMA) levels in children receiving treatment for myelomeningocele and in the control group, and to compare the two groups in terms of blood levels of these enzymes. Method: Forty-five patients followed up with the diagnosis of neural tube defect (NTD) and 45 controls known to have no NTD disease were included in the study. Serum prolidase activity and serum ischemia-modified albumin were studied by taking blood samples from the selected patients with the consent of the family. In addition, information on NTD type, lesion level, clinical findings, and the presence of hydrocephalus surgery, as well as serum B12, folate, and calcium levels were collected from the patients. Results: Of the NTD patients followed, 20 (44.4%) were male and 25 (55.6%) were female. The mean age of these patients was 21.71±33.53 months. While 34 (75.6%) of the patients had meningocele, 5 patients (11.1%) had meningocele and 6 patients (13.3%) had myeloschisis. The difference between the patient and control group means for serum IMA and serum prolidase activity was statistically significant (for both analyses; p=0.001). However, there was no statistically significant difference in prolidase activity between patients with myelomeningocele, meningocele and myeloschisis. Conclusion: Serum IMA level, a good marker for oxidative stress, and serum prolidase activity, that plays an important role in collagen metabolism, were found to be two-fold high in myelomeningocele patients. These results show that examining the causes of the persistent elevation of serum prolidase activity and serum IMA level in myelomeningocele patients may contribute to elucidating the pathogenesis of NTDs