Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin bağlanma, kişilik özellikleri ve kişilik örgütlenme düzeylerinin madde kullanımı olmayanlarla karşılaştırılması
Comparison of the attachment, personality traits and personality organization levels between individuals with substance use disorder and individuals without substance use
  1. Tez No: 790947
  2. Yazar: BAŞAK PELİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın örneklemi, cinsiyet, eğitim durumu, yaş değişkenleri açısından eşleştirilmiş olan 119 madde kullanım bozukluğu tanısı alan kişiyle, madde kullanımı olmayan 119 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılanlar, Bursa Yüksek İhtisas E. A. H. Dörtçelik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AMATEM Kliniği'ne başvuranlar arasından DSM-5 tanı ölçütlerine göre uzman psikiyatr tarafından madde kullanım bozukluğu tanısı alan 119 kişi ile madde kullanımı olmayan genel toplumdan seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 119 kişiden oluşmaktadır. Madde kullanım bozukluğu tanısı alan grup ve madde kullanımı olmayan kontrol grubunun; bağlanma, kişilik örgütlenme düzeyi ve kişilik özellikleri; Kişilik Organizasyonları Envanteri (KOREN) , İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Coolidge Eksen II Envanteri (CATI) kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmelere göre, iki grubun bağlanma, kişilik örgütlenme düzeyi ve kişilik özellikleri açısından farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The sample of this scientific research consists of 119 individuals who were diagnosed with substance use disorder matched by gender, educational status and age with 119 individuals without substance use group. The individuals, participated in the research were 119 patients that applied to Bursa Dortcelik Mental Health and Diseases Hospital, who were diagnosed by a psychiatrist with substance use disorder and 119 individuals without substance use who were selected from the general population with a random sampling method. Attachment, levels of personality organization and personality traits of the group of the diagnosed with substance use disorder and without substance use group were evaluated using the Personality Organizations Inventory (POI), the Relationship Scales Questionnaire (RSQ), and Coolidge Axis II Inventory (CATI). It was found that two groups differed in terms of attachment, organization levels of personality and personality traits.