Lisinoprilin sulu çözeltideki kararlılığına pH etkisinin sıvı kromatografik incelenmesi
  1. Tez No: 79100
  2. Yazar: FATMA AYTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü olarak yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan lisinopril yeni bir ilaç maddesidir. Bu çalışmada, lisinopril'in sulu çözeltideki stabilitesine pH etkisinin HPLC yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla pH = 2 - 8 aralığındaki tampon çözeltilerdelOO ug / mi konsantrasyonunda hazırlanmış olan lisinopril çözeltileri 72, 96, ve 120 saat olmak üzere 80°C de bekletildikten sonra Cıg ters faz kolona enjekte edilmiştir. 1 mi / dak akış hızında, pH 5 fosfat tamponu - asetonitril - trietilamin ( 85 : 15 : 0,1 ) içeren isokratik mobil faz kullanılmıştır. 209 nm de absorbans detektörü kullanılmıştır. Elde edilen kromatogramlarm ve lisinopril'e ait pik alanlarının incelenmesi sonucunda pH'ın IîsinopriTin sulu çözeltideki stabilitesi üzerine etkisi olduğu ve pH düştükçe bozunmanm hızlandığı görülmüştür. Pik alanlarmm logaritması 2e zaman arasında oluşturulan grafiklerden psödo birinci dereceden bozunma hız sabitleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lisinopril, a new drug substances is, an angiotensin converting enzyme ( ACE ) inhibitor and used for the treatment of hypertension. The aim of this study is, the high pressure liquid chromatographic investigation of the pH effect on the solution stability of lisinopriL Lisinopril solution of 100 (xg / ml were prepared in various buffer solutions in the range of pH = 2 - 8. 10 ml portions of these solutions were heated in an oven at 80°C for 72, 96, 120 hours. After these periods the solutions were removed and cooled immediately. Then, 10 ul of the solution was injected into a high pressure liquid chromatographic system containing a \x Bondapak Cig reversed phase column and a variable wavelength UV - visible absorbance detector. The separation was performed with pH = 5 phosphate buffer - acetonitril - triethylamine ( 85 : 15 : 0,1) mixture as isocratic mobile phase. The detector was operated at 209 nm. The investigation of the chromatograms and lisinopril peak areas was indicate that, pH have significant effect on the stability of lisinopril in aqueous solution and decomposition rate of lisinopril is increased by the decreasing pH. Pseudo first order rate constants were calculated using the time - log (peak area) plots. VI