Lisinoprilin türev spektrometrisi ile analizi ve farmasötik preparatlara uygulanması
Derivative spectrometric analysis of lisinopril and application to pharmaceutical preperations
  1. Tez No: 69783
  2. Yazar: HÜLYA ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURİŞEHVAR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü olan lisinoprilin ikinci derece türevsel UV spektrofotometrisi ile analizi yapılmıştır. 1 N NaOH çözeltisi kullanılarak 220-340 nm dalga boyu aralığında (AX=4), 2. türev spektrumundan elde edilen değerler ile lisinoprüm miktar tayini yapılmıştır. Doğrusal aralığı 30-2000 ppm olarak bulunmuştur. Geliştirilen türevsel UV spektrofotometrisi yöntemi lisinopril içeren 5 ayrı farmasötik preparata uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde verilen HPLC yöntemi ile karşılaştırılmış ve aralarındaki fark önemsiz bulunmuştur. Geliştirilen türevsel UV spektrofotometrik yönteminin duyarlı, doğru, kesin ve tekrarlanabilir olduğu sonucuna varılmıştır. Bu yöntem farmasötik preparatların analizine kolaylıkla uygulanabilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, lisinopril, which is a angiotensin converting enzyme inhibitors, has been analyzed by using second derivative UV spectrophotometry. lisinopril was determined by using 1 N NaOH solution with the range of wavelenght 220-340 nm (AA.=4) from second derivative spectrum. The linearity range was found in between 30-2000 ppm. Derivative UV spectrophotometric developed method was applied the five different pharmaceutical preparations which contain lisinopril. The values obtained from developed method and HPLC method given in the literature were componed. No significance difference was found. It has been concluded that developed derivative method is sensitive, accurate, precise and reproducible. This method can be applied pharmaceutical preparations easily.