Yoğun bakım hastalarında beslenme durumu ile kas kaybı ve kırılganlık arasındaki ilişki
The association between nutritional status and muscle wasting and frailty in intensive care patients
- Tez No: 791033
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Prospektif gözlemsel türdeki bu araştırma yoğun bakım ünitesinde yedi günden uzun kalan, %52'si kadın ve ortalama yaş 59,3±10,9 yıl olan 44 kritik hastanın beslenme durumu, akut kas kaybı ve kırılganlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Hastaların beslenme ve kırılganlık durumları yoğun bakım ünitesine ilk kabul edildiklerinde ve yoğun bakım ünitesinden taburculuklarında değerlendirilmiştir. Yatak başı ultrason ile değerlendirilen rektus femoris kas kesitsel alanı (RF-CSA) ve antropometrik ölçümler hastaların yoğun bakım ünitesine başvurularında ve ilk değerlendirmeden bir hafta sonra gerçekleştirilmiştir. Mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakım ünitesi kalış süresi ve mortalite gibi klinik sonuçlar kayıt altına alınmıştır. Yoğun bakım ünitesine başvuruda malnütrisyonu ve kırılganlığı olan hastaların RF-CSA düzeylerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir (p0,05). Kritik hastadaki malnütrisyon ve kırılganlığın akut kas kaybı için risk faktörü olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This prospective observational study was conducted with 44 critically ill patients, 52% of whom were women and mean age 59,3±10,9 years, in who intensive care unit for longer than seven days to evaluate the relationship between nutritional status, acute muscle loss, and frailty. Nutrition and frailty status were assessed at intensive care unit admission and discharge in patients. Rectus femoris cross-sectional area (RF-CSA) muscle measurements as assessed by bedside ultrasound, and anthropometric measurements were obtained at intensive care unit admission and one week after the first assessment. Clinical outcomes such as mechanical ventilation time, length of intensive care unit stay, and mortality were recorded. It was determined that patients with malnutrition and frailty at admission to the intensive care unit had lower RF-CSA levels (p0,05). Malnutrition and frailty in critically ill patients were found to be risk factors for acute muscle loss (p0,05).