القواعد الفقهية المستخدمه من كتاب البحر الرائق لابن نجيم الحنفي ibn Nüceyym'de geçen içtihat kuralları kuralları
- Tez No: 791384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdulsalam Yousuf Essa AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde İbn Nüceym el-Hanefî'nin el-Bahrü'r-Râik isimli Eserinde kullanılan külli kaideler konu edinilmiştir. Bu konu kitabın ve müellifin ilmi konumu sebebiyle seçilmiştir. Araştırmacı konuyla ilgili ıstılahları ve prensipleri açıklamıştır. Fıkhî kaidelerin ortaya çıkışı, gelişimi, önemli özellikleri ve konuyla ilgili ıstılahlar, incelenmiştir. el-Bahrü'r-râik isimli eserde yer alan küllî kaideler ve kaidelerin uygulandığı fıkhî cüzî meselelerin yerli yerinde açıklanması için müstakil bir bölüm ayrılmıştır. Kaidenin belli yönleri ve İbn Nüceym'in kaideyi belli fıkhî meselelere uygulamasındaki isabetini tespit için İbn Nüceym'in görüşleri Hanefî âlimler ve dört mezhebe mensup diğer alimlerin görüşleriyle kıyaslanmıştır. Bu araştırmanın önemi, fıkhî kaideleri mezkûr kitaptan çıkararak toplamak ve diğer kitap ve metinlerde bahsedilenlerle karşılaştırmadan kaynaklanmaktadır. İbn Nüceym'in olaylar ve çeşitli fıkhî meselelerin hükmünü tespit hususunda bu kaideleri nasıl kullandığını tespit etmede araştırmanının önemli bir başka özelliğidir. Ayrıca İbn Nüceym'in mezhebinin temel esaslarını derin bir şekilde anlaması ve keskin fikri ve bakış açısının inceliği sebebiyle bu esaslardan istifade etmedeki başarısını da ortaya koyma araştırmanın hedefleri arasındadır. Araştırmada fıkhî kaidelerin bir araya getirilmesi, usul ve fıkıh kitaplarında uygulanması, kaidelerin tahlil edilmesi, içlerinden ayrılanların tespit edilmesi ve fıkıh dallarından bu kaideler üzerine bina edilenleri ortaya konulurken analitik tümevarım yöntemi kullanılmıştır. İbn Nüceym'in görüşlerinin diğer dört mezhep mensuplarının görüşleriyle kıyaslanması, benzer ve ihtilaflı hususların ortay konmasında karşılaştırma metodu kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlarda önemli olanları şunlardır: İbn Nüceym, kaide ve hükümleri şerh etmek için naklettiği görüşleri açıklamış, kendi anlayışına göre kaideyi fıkhi hâdiselere uygulamış, kitaptan ve sünnetten şer'î muteber aslı olan fıkhi kaideleri kullanmıştır. Eserde istifade edilen kaynakların tamamı Hanefî mezhebinin aslî kitaplarıdır. İbn Nüceym bizzat kendisi de ifade ettiği gibi geçmiş alimlerin kitaplarından bolca istifade etmiştir. En-Nihâye Şerhü'l-Hidâye, es-Sirâcü'l-Vehhâc Şerhu muhtasari'l-Kudûrî, Nikâye ve diğerleri bu kaynaklara örnek olarak verilebilir.
Özet (Çeviri)
The research study the“jurisprudential rules extracted from the book ”Al-Bahr Al-Ra'iq“ by Ibn Nujaim Al-Hanafi, who died (970 AH). The researcher chose this book firstly for the well-known scientific status of its author and his book ”Al-Bahr Al-Ra'iq" The researcher defined the terminology and principles of jurisprudence, and studied the history of the jurisprudential rule, its origin, the development of its terminology and its most prominent characteristics. Then he presents a chapter on the rules found in the book (Al-Bahr Al-Ra'iq) and the sub-issues that fall under each rule by returning each branch to its origin. He compares what was stated in the book as a jurisprudential body for the Hanafis, and the rest of the four schools of jurisprudence, in specific aspects related to the rule and Ibn Nujaim's application of it in various cases and issues. The originality of this research lies in collecting these rules by extracting them from this book, and comparing them with what was mentioned in other books and texts, and to know how to apply them, including what Ibn Nujaim applied in terms of facts and rulings in various jurisprudential issues, It also helps to understand Ibn Nujaim's jurisprudential personality, due to his deep understanding of the fundamentals of the Hanafi school of jurisprudence with his intelligence and farsightedness. The researcher followed the inductive and analytical approach when collecting jurisprudential rules and their applications scattered in the books of jurisprudence and principles, analyzing these rules and extracting what branches from them and builds on them from the jurisprudential branches. He also followed the comparative approach when comparing the Hanafi school with other schools of jurisprudential issues and rules, highlighting similarities and differences. The most important results reached: Statement of the sources from which Ibn Nujaim took his rulings and rules, As well as presenting models for the application of these jurisprudential rules in various jurisprudential events according to Ibn Nujaim's understanding, as well as Ibn Nujaim's reasoning with many jurisprudential rules that have a valid legal origin from the Qur'an or Sunnah. Ibn Nujaim also benefited from what the previous scholars left in Islamic jurisprudence, and his sources came all authentic which considered as mother books of the Hanafi school such as: Al-Nihaayah Sharh of Al-Hidaya, al-Sarraj al-Wahaj, Explanation of Mukhtasar Al-Qadouri and Explanations of al-Wiqayah and al-Niqayah, and so on.