4458 Sayılı Gümrük Kanunu çerçevesinde antrepo rejimi uygulamaları ve dış ticarete etkisi
Practices of warehouse regime within the framework of Customs Law No 4458 and its impact on foreign trade
  1. Tez No: 791523
  2. Yazar: YUNUS BAŞÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT KOÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ticaretin küreselleşmesi ile bu eyleminin neredeyse tamamen dış ticaret ekseninde ele alındığı ve bu bağlamda gerçekleştiği son zamanlarda buna bağlı olarak gümrük faaliyetlerinin artması vazgeçilmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Antrepo rejimi uygulamaları kapsamında ele alınan bu tez çalışmasında ise; özellikle ithalatçı firmaların yürüttüğü işlemlere ve üretim aşamasında ara mamul ve hammadde tedarik sürecinde antrepo kullanımın önemine değinilmiştir. Üç aşamada hazırlanan bu tez çalışmasının birinci bölümünde; antrepo rejimi ile ilgili kavramların tanımlamalarına yer verilerek rejim kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin akış süreci ve sistematiğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise; dış ticaret işlemlerinde antrepo kullanımı, lojistik, depolama, konum, vergilendirme ve üretim alt başlıkları altında ele alınarak irdelenmiş ve ne gibi etkileri olduğuna değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; derinlemesine mülakat tekniği ile gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde katılım sağlayarak katkılarını sunan katılımcıların fikirleri aktarılarak dış ticaret alanında antrepo rejiminin oluşturduğu önemli etkilere değinilerek antrepo kullanımının avantaj ve dezavantajları yorumlanarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalization of trade, this action has been handled almost entirely on the axis of foreign trade and the increase in customs activities has emerged as an indispensable fact recently. In this thesis, which is handled within the scope of warehouse regime applications, the importance of using warehouses in the process of procurement of intermediate products and raw materials, especially in the processes carried out by importing companies, is mentioned. In the first part of this thesis, which was prepared in three stages, the definitions of the concepts related to the warehouse regime are given and the flow process and systematics of the transactions carried out within the scope of the regime are mentioned. In the second part, the use of customs warehouses in foreign trade transactions is discussed under the sub-headings of logistics, storage, location, taxation and production, and its effects are mentioned. In the third and last part of the study, the ideas of the participants who participated and contributed as a result of the interviews conducted with the in-depth interview technique were conveyed, the important effects of the customs warehouse regime in the field of foreign trade, and the advantages and disadvantages of the use of warehouses were interpreted.