Aile şirketlerinin sürdürülebilirliğinde kurumsallığın rolü
The role of institutionalism in the sustainability of family-owned companies
  1. Tez No: 791566
  2. Yazar: ÖZCAN MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Aile şirketlerinin ekonomiye sağlamış olduğu katkının, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Aile işletmelerinin kendilerine göre oluşturdukları yapılarının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Aile işletmelerinin çevresinde meydana gelen değişimlere ayak uydurması ayrıca bu değişimlerinde sürdürülebilirliğinin devam etmesi ise kurumsallaşma olarak ifade edilmektedir. Yapılan bu çalışmada ise aile şirketlerinin sürdürülebilirliğinde ve büyümesinde kurumsallaşmanın rolü ele alınacaktır.“Aile Şirketlerinin Sürdürülebilirliğinde Kurumsallığın Rolü”konulu bu araştırmanın amacının, öneminin, kapsamının, araştırdığı problemin, araştırma modelinin, araştırmanın sınırlılıklarının, evreninin ve örnekleminin, varsayımlarının, boyutlarının ve faktör analizinin, hipotezlerinin, kullanılan ölçeklerin ve veri toplama araçlarının ifade edildiği bu çalışma özelinde uygulanan anketle sağlanan bulgulara; demografik bilgilere, anova testine, korelasyon ve regresyon analizlerine dair inceleme ve değerlendirmelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the contribution of family companies to the economy is very important in Turkey as well as in all countries of the world. The structures created by family businesses have advantages as well as disadvantages. The fact that family businesses keep up with the changes in their environment and the sustainability of these changes can also be expressed as institutionalization. In this study, the role of the family business in the sustainability and growth of family companies will be discussed. The purpose, importance, scope, research problem, research model, limitations of the research, universe and sample, assumptions, dimensions and factor analysis, hypotheses, scales used and data collection tools of this research on“The Role of Institutionalism in the Sustainability of Family Businesses”are expressed. the findings provided by the survey; demographic information, anova test, correlation and regression analyzes are included.