Seyyid Ali Fındıkî'nin divanında değerler eğitimi
Values education in Seyyid Ali Fındıkî's div
- Tez No: 791585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED MUHDİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu bölgesinde tanınan âlim ve şair Seyyid Ali Fındıkî'nin Divan adlı eseri değerler eğitimi açısından incelenmektedir. Buna uygun olarak çalışmanın amacı divan adlı eserde yer alan değerleri tespit edip değerler eğitimi açısından incelemektir. Divan adlı eserde tespit edilen değerlere bakıldığında kendisi yaşadığı çevre, geleneksel medrese eğitimi ve tasavvufi kişiliğinin etkisi açıkça görülmektedir. Fındikî'nin divanında bilgi, sevgi, tevekkül, tövbe, takva, sabır, çalışkanlık, gaflete düşmeme, dünya malına değer vermeme, dostluk, saygı, tevazu ve hayâ değerleri mevcuttur. Değerler bireysel ve toplumsal değerler olarak sınıflandırılmaktadır. Sınıflandırma yoluyla değerler ele alındıysa da eser genelinde bütüncül bir nitelik taşıdığına müşahede edilmektedir. Çalışmanın değerler eğitimi açısından incelenmesi sonucu telkin, ahlaki muhakeme, örnek olay ve rol model yaklaşımlarının kullanıldığı görülmektedir. Telkin yaklaşımında azarlama, küçümseme, olumlu-olumsuz pekiştirme yöntemlerinin kullanıldığı görülmektedir. Ahlaki muhakeme açısından bakıldığında fertleri sorgulamaya ve karar vermeye iten bir döngünün varlığının olduğu görülmektedir. Örnek olay yaklaşımı ile insanlara yaşanılması mümkün bir olay ortaya konarak onları değerleri içselleştirmeye zemin hazırlamaktadır. Rol model yaklaşımında ise başta Hz. Peygamber olmak üzere halifeler, din âlimleri ve kendi mürşitlerini örnek olarak sunmaktadır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere bakıldığında; Seyyid Ali Fındıkî'nin divanında birçok değerin farklı bağlamlarda konu edindiği müşahede edilmektedir. Dolayısıyla mezkûr divan değerler eğitimi açısından önemli bir eser olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the work called Divan of Seyyid Ali Fındıkî, a scholar and poet known in the Southeastern Anatolia region, is examined in terms of values education. Accordingly, the aim of the study is to determine the values in the work called Divan and to examine them in terms of values education. When we look at the values determined in the work called Divan, the influence of the environment in which he lived, traditional madrasah education and mystical personality is clearly seen. In Fındikî's divan, there are values of knowledge, love, trust, repentance, taqwa, patience, hard work, not falling into heedlessness, not valuing worldly goods, friendship, respect, humility and life. Values are classified as individual and social values. Although the values have been handled through classification, it is observed that it has a holistic quality throughout the work. As a result of examining the study in terms of values education, it is seen that suggestions, moral reasoning, case studies and role model approaches are used. It is seen that scolding, belittlement, positive-negative reinforcement methods are used in the suggestion approach. From the point of view of moral reasoning, it is seen that there is a cycle that pushes individuals to question and make decisions. With the case study approach, an event that is possible to live is presented to people and prepares the ground for them to internalize values. In the role model approach, Hz. He presents caliphs, religious scholars and their own mentors as examples, including the Prophet. Considering the data obtained as a result of the research; It is observed that many values are discussed in different contexts in Seyyid Ali Fındıkî's divan. Therefore, it can be argued that the aforementioned divan is an important work in terms of values education.