Dijital liderliğin örgütsel yapı ve ağlarına etkisi üzerine ATO'ya kayıtlı KOBİ'lerde araştırma
Research on the impact of digital leadership on organizational structure and networks in ATO registered SMEs
- Tez No: 791596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlar ihtiyaçlarını gidermek için birtakım araçlar üretmektedir. Teknoloji de toplumdaki değişikliklere öncülük ederek buna katkı sağlamaktadır. Bu dönüşümün 21. yy'la birlikte hızlanması, örgütlerdeki yönetimin de bu süreci kusursuzca uygulaması, ancak teknolojiyi yönetmesiyle mümkün olabilir. Sanayi devriminden bu yana tanımlanan lider, örgüt için en önemli unusurlardan biridir. İşletmenin amacına ulaşması ve ihtiyacını karşılayabilmesinde lidere büyük görev düşmektedir. Bu doğrultuda liderliğin sahip olduğu stillerde, dijitalleşmeyle birlikte değişerek dönüşümden etkilenmektedir. Bu da dijital liderliğin uygulanma yeteneklerinin oluşturulmasında önem kazanmaktadır. Bu durum günümüz için kurumsal başarının yakalanmasında en önemli unsurlardan biri olarak görülmektedir. Dijital lider, dijitalleşen dünyada örgütün düşünce ve faaliyetlerini dönüştürmede öncülük yapabilme yetisine sahip olmalıdır. Örgütün yapısında yer alan çalışanların hem örgüt içinde hem de örgütler arasındaki seviyede oluşturulan iletişimde etkili bir ağ meydana getirmelidir. Örgütün yapısal düzeni, iş bölümü ve ücret ödemesi gibi durumların gerçekleştirilmesinde karmaşıklık, biçimsellik ve merkezileşme unsurlarının ele alındığı süreçlerdir. Bu bağlamda lider örgütün ağ yapısının oluşturulmasında önemli role sahip olmaktadır. Bu araştırmaya yönelik alan yazının incelenmesi sonucunda oluşturulan çerçeve neticesinde; dijital liderliğin örgüt yapı ve ağlarına etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma Ankara ilinde faaliyette bulunan Küçük ve Orta Boyutlu İşletmelerde yer alan çalışanlara anket uygulanarak yapılmıştır. Toplam 434 kişiyle uygulanan bu çalışma, tesadüfî örnekleme yönetemiyle yapılmıştır. Veriler 5'li likert tipi ölçek kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma SPSS paket programı kullanılarak yapılmış hipotezlerin test edilmesinde Anova testi ve t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üç hipotezin kabul edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People produce some tools to meet their needs. Technology also contributes to this by leading the changes in society. The acceleration of this transformation with the 21st century and the flawless implementation of this process by the management in organizations can only be possible by managing technology. The leader, defined since the industrial revolution, is one of the most important elements for the organization. The leader has a great role in achieving the purpose of the business and meeting its needs. In this direction, styles of leadership are affected by transformation by changing with digitalization. This gains importance in the formation of the application capabilities of digital leadership. This situation is seen as one of the most important factors in achieving corporate success today. The digital leader should have the ability to lead the way in transforming the thinking and activities of the organization in the digitalizing world. The employees in the structure of the organization should create an effective network in the communication created both within the organization and at the level between the organizations. The structural order of the organization is the processes in which the elements of complexity, formality and centralization are handled in the realization of situations such as division of labor and payment of wages. In this context, the leader has an important role in creating the network structure of the organization. As a result of the framework created as a result of the examination of the literature for this research; The effect of digital leadership on organizational structure and networks has been tried to be revealed. The research was conducted by applying a questionnaire to the employees working in Small and Medium Sized Enterprises operating in Ankara. This study, which was applied with a total of 434 people, was carried out with the random sampling method. Data were obtained using a 5-point Likert-type scale. The Anova test and t-test were used to test the hypotheses in the study using the SPSS package program. As a result of the research, it was concluded that three hypotheses were accepted.