Bir sınıf diferansiyel operatörler için spektral analizin düz ve ters problemleri
Direct and inverse problems of spectral analysis for a class of differential operators
- Tez No: 791737
- Danışmanlar: PROF. DR. HANLAR REŞİDOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada pozitif yarı eksende tanımlı iki farklı sınır değer problemlerin spektral analizinin düz ve ters problemleri incelenmiştir. Tezin ilk kısmında sınır koşulunda spektral parametre içeren sınır-değer problemi için saçılma teorisinin ters problemi incelenir. Bu problem için, i) Saçılma verileri tanımlanır. ii) Saçılma verilerinin karakteristik özellikleri incelenir. iii) Saçılma verileriyle potansiyelin tek türlü inşa algoritması verilir. iv) Rezolvent operatör inşa edilir. v) Titchmarsh metodu ile özfonksiyonlara göre ayrışım formülü elde edilir. vi) Ters problemin çözümü için Gelfand-Levitan-Marchenko temel denklemi elde edilir. Tezin ikinci kısmında, süreksiz katsayılı diferansiyel denklem için sınır değer problemi ele alınır. Bu problem için, i) Özel çözümler tanımlanır ve çözümün özellikleri incelenir. ii) Saçılma verileri tanımlanır, saçılma verilerinin karakteristik özellikleri incelenir. iii) Rezolvent operatör inşası oluşturulur. iv) Singüler Sturm-Liouville operatörü için ayrışım formülü elde edilir. v) Temel denklem elde edilir
Özet (Çeviri)
In this study, direct and inverse problems of spectral analysis of two different boundary value problems defined on the positive semi axis have been investigated. In the first part of the thesis, the inverse problem of the scattering theory for the boundary-value problem involving the spectral parameter in the boundary condition is examined. For this problem, i) Scattering data has been defined. ii) The characteristics of the scattering data have been examined. iii) The uniquely construction algorithm of the potantial with scattering data has been given. iv) The resolvent operator has been constructed. v) Expansion formula with respect to eigenfunctions has been obtained with the method of Titchmarsh. vi) Gelfand-Levitan-Marchenko main equation has been obtained for the solution of the inverse problem. In the second part of the thesis, the boundary value problem for differential equation with discontinuous coefficients has been considered. For this problem, i) Special solutions have been defined and the properties of the solution have been examined. ii) Scattering data has been defined and the characteristics of the scattering data have been examined. iii) Resolvent operator has been constructed. iv) Expansion formula for singular Sturm-Liouville operator has been obtained. v) The main equation has been obtained.