Göçmen Suriyeli üniversite öğrencilerinin toplumsal ilişkilerinde yaşadıkları sorunlar (Kilis ili örneği)
Problems experienced by Syrian immigrant university students in their social relations (Kilis province sample)
- Tez No: 792006
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN KARACOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamız, 2011 yılından itibaren başlayan Suriye'den Türkiye'ye yapılan göçte, göçmen Suriyeli üniversite öğrencilerinin Kilis'te yaşamış oldukları toplumsal sorunlar konu edinmektedir. Bu sorunlar ise Kilis'te üniversite okuyan Suriyeli öğrenciler ile yapılan kapsamlı bir araştırma ile ortaya konulmuştur. Türkiye'de yaşayan göçmen Suriyeli öğrencilerin yaşamış oldukları sorunlar arasında ötekileştirici pratiklerin ne derece geçerli ve etkili olduğu sorusunun cevabını aramaya matuf bir merakın sonucunda böyle bir araştırmaya gerek duyulmuştur. Çalışma özel olarak şu soruya cevap aramıştır: Yerleşik halk ile göçmen Suriyeli üniversite öğrencilerin ilişkilerini açıklamada ötekileştirme nasıl bir etkiye sahiptir? Çalışmanın amacı ise, göçmen Suriyeli öğrencilere karşı ötekileştirici pratiklerin gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırmak, günlük yaşamda ötekileştirmekten kaynaklı kabul ve reddetme davranışlarının ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemlemektir. Bu çalışma; ötekileştirilme hakkında bilgi sağlamak ve varsa göçmen Suriyeli öğrenciler üzerindeki etkilerini ortaya koymak açısından önemlidir. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada fenomenolojik yöntem kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama tekniği olarak ise derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda edinilen bulgulardan hareketle Suriyeli öğrencilerin 4 tema altında ötekileştirilme pratiklerinin olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the marginalization, which is one of the social problems experiences of immigrant Syrian university students in Kilis during the migration from Syria to Turkey since 2011. These experiences were tried to be conveyed through a comprehensive research conducted with Syrian students studying at the university in Kilis. Such a research was needed as a result of a profound curiosity that was ready to search for the answer to the question of how effective and valid marginalization practices are against Syrian immigrant students living in Turkey. Specifically, the study sought the following intermediary questions:“do the marginalization practices have an effect on explaining the relations between the settled people and the immigrant Syrian university students?”The aim of this study is to investigate whether marginalization practices are carried out against immigrant Syrian students and to observe whether acceptance and rejection behaviors arise from marginalization in daily life. This study is important in terms of providing information about marginalization practices and revealing their effects on immigrant Syrian students. Descriptive analysis was used as data analysis, phenomenological method was adopted as research method and in-depth interview technique was applied as research technique in the study. Data were obtained with a semi-structured interview form. Since the result of the research was obtained, it was found that the Syrian students had othering practices under 4 themes.