The impacts of perceived Information and Communication Technology (ICT) demands and resources on burnout and intention to quit: A sample from health sector in Kosova
Algılanan bilgi ve iletişim teknolojisi taleplerinin ve kaynaklarının tükenmişlik ve işi bırakma niyeti üzerindeki etkisi: Kosova sağlık sektöründen bir örneklem
  1. Tez No: 792156
  2. Yazar: MIMOZA PIRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) çalışanlara işyerinde yalnızca talepler değil aynı zamanda kaynaklar da sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı algılanan bilgi teknolojileri talepleri ve kaynaklarının Kosova'da görev yapan sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve işi bırakma niyetleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 311 sağlık çalışanı anket doldurarak araştırmaya katılmıştır. Araştırma hipotezlerinin testi ve araştırma sorusunun cevabı için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, BİT taleplerinin tükenmişlik üzerinde etkisi olduğunu, özellikle zayıf iletişimin tükenmişliğin tükenme, sinizm, yetersizlik boyutları üzerinde ve işi bırakma niyetinde en etkili faktör olduğunu göstermiştir. İş yükü, tükenmişliğin alt faktörleri olan tükenmişlik ve yetersizlik üzerinde BİT taleplerinin ikinci en etkili alt faktörü olarak bulunmuştur. Öte yandan, sonuçlar, kişisel yardım ile kaynaklar ve güncellemeler biçimindeki BİT kaynaklarının tükenmişliğin alt boyutlarından özellikle sinizm ve yeterlilik üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, BİT kişisel yardımının da işten ayrılma niyeti üzerindeki azalma üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Son olarak, tüm değişkenler (BİT Talepleri & Kaynakları ve Tükenmişlik) dikkate alındığında, işten ayrılma niyetine katkıda bulunan zayıf iletişimin yanı sıra, tükenmenin ve sinizmin Kosova'da sağlık çalışanları arasında işten ayrılma niyetini etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular literatür kullanılarak tartışılırken, aynı zamanda Kosova'nın kültürel bağlamı da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technologies (ICT) offer not only demands but also some resources for employees in the workplace. The main purpose of this study was to explore the effects of perceived Information and Communication Technologies (ICT) demands and resources on health professional's Burnout and Intention to quit in Kosova. For that purpose a total of 311 Healthcare employees participated to the research by filling out questionnaire. The correlation and hierarchical regression analyses were used for testing the hypotheses and answering the research question. The results have shown that ICT demands have an impact on Burnout, in particular poor communication appear to have the biggest impact of Burnout subfactors like exhaustion, cynicism and inefficacy and ultimately on Intention to quit. Workload has been found the second most impactful sub-factor of the ICT demands on exhaustion and inefficacy as Burnout subfactors. On the other hand, the results showed that ICT resources, in a form of personal assistance and resources and updates, have on Burnout, in particular on the cynicism and efficacy. Furthermore, ICT personal assistance had also significant impact on the reduction on the Intention to quit. Finally, when all the variables (ICT demands & resources and Burnout) are considered, in addition to the poor communication that contribute to the Intention to quit, the exhaustion and cynicism as Burnout sub-factors influence Intention to quit among healthcare workers in Kosova. These findings are discussed using the literature while at the same time the Kosovo cultural context was considered.