Güzel sanatlar eğitiminde öğretim elemanları ve öğrencilerin dijital sanat ve kripto sanat hakkındaki bilgi durumları ve bakış açıları
Teachers in fine arts education and students knowledge status and perspectives on digital art and crypto art
- Tez No: 792158
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tüm toplumlarda sanatçılar, ruh hallerini ve duygularını, değiştirdikleri ya da dönüştürdükleri nesneler aracılığıyla ifade etmeye çalışmışlardır. Sanatçı bu süreçte dış dünyada hissettiklerini, kendi deneyimini ve iç dünyasını yeniden şekillendirerek dış dünyaya aktara bilmektedir. Sanatçılar geleneksel olarak mevcut ifade araçlarını eserlerini yaratma süreçlerine dâhil ederler, ancak kendi yorumlarını sunarak bazen orijinalliği geleneksel yöntemlerden farklı şekillerde yakalayabilirler. Bu sayede her yaştan sanatçı, hem içeriği hem de uygulaması açısından sahip olduğu malzeme ve teknik imkânlarla sanat dünyasına farklı bakış açıları kazandırabilmektedir. Bu süreçte çağın gereksinimlerine uygun, çağdaş bir eğitimin verilebilmesi için sanat eğitiminin gerekliliği her geçen gün hissedilmektedir. Bireyde estetik algı sanat eğitimi yoluyla gerçekleşmekle birlikte; sanat eğitiminin insan yaşamında bireysel, toplumsal, ekonomik, kültürel ve eğitsel işlevleri de bulunmaktadır. Bu süreç günümüz teknolojik gelişmeleri ile birlikte sanat eğitimi sürecine entegre edilerek tasarım ve uygulama süreçlerinin daha hızlı ve sorunsuz sonuçlanması sağlanmaktadır. Dijital Tasarım ve Yapay zekânın sanat dünyasına entegrasyonu tartışmalı bir konu olabilir, bazıları geleneksel sanatçıların geçimlerini tehdit edebileceğinden endişeliler. Bununla birlikte, sanatta yapay zekâ kullanımının, daha geleneksel sanat biçimleri ile birlikte var olabilen ve tamamlayabilecek yeni bir sanatsal ifade biçimi olduğunu unutmamak gerekir. Bu süreci geleneksel sanatçılar için bir tehdit olarak görmek yerine, onu yaratıcılık ve kendini ifade etme için yeni bir araç olarak kabul etmeliyiz. Matbaanın icadı el yazısı sanatının yerini tutmadığı gibi, dijital sanatın ve yapay zekânın sanat dünyasına dâhil edilmesi de geleneksel sanat biçimlerinin değerini düşürmez. Aslında, sanatta dijital yöntemlerin kullanımı, iş birliği ve deneyler için yeni fırsatlar sağlayabilir. Sanatçıların yeni medyumları ve teknikleri keşfetmesine ve önceden mümkün olduğu düşünülenlerin sınırlarını zorlamalarına olanak sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Artists in all societies have tried to express their moods and feelings through the objects they have changed or transformed. In this process, the artist is able to transfer what he feels in the outside world to the outside world by reshaping his own experience and inner world. Artists traditionally incorporate existing means of expression into the process of creating their works, but by offering their own interpretations, they can sometimes capture originality in ways that differ from traditional methods. In this way, artists of all ages can gain different perspectives to the art world with the materials and technical possibilities they have in terms of both content and application. In this process, the necessity of art education is felt every day in order to provide a contemporary education in accordance with the needs of the age. Although the individual's aesthetic perception is realized through art education; Art education also has individual, social, economic, cultural and educational functions in human life. By integrating this process into the art education process with today's technological developments, it is ensured that the design and application processes are concluded faster and more smoothly. The integration of Digital Design and AI into the art world can be controversial, with some worried that it could threaten the livelihoods of traditional artists. However, it should not be forgotten that the use of artificial intelligence in art is a new form of artistic expression that can coexist and complement more traditional art forms. Instead of seeing this process as a threat to traditional artists, we should accept it as a new tool for creativity and self-expression. Just as the invention of the printing press did not replace the art of handwriting, the inclusion of digital art and artificial intelligence in the art world does not devalue traditional art forms. Indeed, the use of digital methods in art can provide new opportunities for collaboration and experimentation. It can enable artists to explore new mediums and techniques and push the boundaries of what was previously thought possible.