Eşe Ağıtın, klasik gazel ve modern romantizm'de ele alınışı, şair Dik el-Cin el-Humsi ve nizar kabbani örneği
An example about weeping for a wife by the poets deek al Jin al Homsi and Nizar Qabbani between ancient Ghazal and modern romanticism
- Tez No: 792211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma, en güzel ve kalbi etkileyen sanatlardan biri olan şiirin incelenmesinden meydana gelmiştir. Zira gazel; aşk, duygu ve güzellikle ilintili olup insanın varlığından bu yana hep olagelmiştir. Romantizm Arap şiirinde eski zamanlarda ortaya çıkmıştır. Nitekim Arap şairler, kasidelerinde amaçlanan ana hedefe ulaşımak için sevgiliye gazel terennüm etmişlerdir. Ancak hususiyetleri ve ayrıcalıkları ile romantizm modern çağımızda gelişmiş, teorik bir ekol haline gelmiştir. Çalışma, Abbasi dönemi ve modern dönem merkezinde gazelin gelişimini ve bu gelişimi tetikleyen etkenleri ele almaktadır. Araştırmacı konuyla ilgili Abbasi döneminden Dîk el-Cin el-Humsî ve modern dönemden Nizar Kabbânî'yi ele aldı Aşk ve gazel alanlarında büyük etkileri olan bu iki şair arasında bir mukayese yaptı. Özellikle eşlerine aşkları ve eşlerinin öldürülmesinden sonra kendilerini kuşatan, şahsiyetlerine ve gazellerine etki eden durumlar, benzersiz ve ilginç bir şekilde her ikisini ortak bir noktada buluşturmaktadır. Araştırmada her ikisinin aşk ve eşleri için gözyaşlarını konu edinen şiirlerindeki romantizm ilişkileri araştırılmıştır. Araştırma, ayrıca Dîk el-Cin el-Humsî'nin döneminin gözde şairlerinden olmasina rağmen şiirlerinin kayıp şiir mirası içerisinde yer almasının sebepleri üzerinde durmaktadır. Araştırma, gazelin hem şekil hem de içerik bakımından geliştiği neticesine ulaşmıştır. Zira gazel, cahiliye döneminde müstakil bir sanat dalı olarak bulunmamaktadır. Gazelin ahlaki ve gayri ahlaki şeklinde çeşitleri vardır. İslamiyet'in ortaya çıkışından sonra gazel daha temiz ve etik bir hale gelmiş ve ahlaki gazel, gayri ahlaki gazele baskın gelmiştir. Emeviler döneminde ekonomik ve siyasi gelişmenin bir neticesi olarak özellikle Hicaz'da kültürel maddi bir gazel ortaya çıkmıştır. Ancak bu gazel türü toplumun sosyal kurallarına riayet etmiştir. Abbasi döneminde ise toplum yapısında gerçekleşen büyük gelişmeler, farklı alanlara açılma, başka toplum ve kültürler ile karışma neticesinde önceden alışılmadık yeni gazel çeşitlerini ortaya çıkardi. Örneğin erkekler ve cariyeler arasında geçen kınanmış cinsel sapıklık içeren gazel çeşitleri. Romantizm, kendine has özellikleri olan yoğun duygusallık, tabiata, hayale geniş yer vermesi nedeniyle kasidenin eski şeklinden ayrılmıştır. Tüm bunlar, gazele güzellik ve mükemmelliğin en yüksek belirtilerini kazandırdı ve onun kalbe doğrudan etki etmesini sağladı.
Özet (Çeviri)
The study consists of the analysis of poetry which is one of the most beautiful arts, closest to the heart. For ghazal has to do with love, emotion and beauty and it has always been usual since the existence of mankind. Romanticism appeared in Arabic poetry in ancient times. As Arab poets sang ghazals to the beloved until they reached the main purpose intended in the qasida. However, romanticism, with its characteristics and privileges, has developed in our modern times and has become a theoretical school. The study discusses the development of ghazal focusing on the Abbasid period and the modern times and the factors that triggered this development. The researcher chose two poets: Deek Al Jin Al Homsi from the Abbasid period and NizarQabbani from the modern times. The researcher compared these two poets who had great influence in the fields of love and ghazal. Especially the love for their spouses and the circumstances that surrounded them and affected their personalities and ghazals after the murder of their spouses, bring these two poets together at a common point in a unique and interesting way. Thus, the romantic relationships in the poems of these two poets, which are about their love and tears for their spouses, were studied. The research also highlighted some of the reasons why the researcher believes that Deek Al Jin Al Homsi was one of the most popular poets of his time and holds a place in the lost poetic heritage. The research concluded that ghazal has developed in terms of both form and content. Because ghazal was not an independent art branch in the pre-Islamic era. There are ghazal types such as chaste and frank. After the advent of Islam, the ghazal became cleaner and more ethical, and the chaste ghazal became more dominant than the frank ghazal. As a result of the economic and political development during the Umayyad period, a cultural and material ghazal emerged especially in Hijaz. However, this ghazal type adhered to some social rules. In the Abbasid period, as a result of major developments in social structure, spreading to different areas and mixing with other societies and cultures, new types of ghazalappeared that had previously been uncommon. Ghazals about men-concubines and containing condemned sexual perversion can be given as an example. Another conclusion reached by the study is that romanticism, with all its characteristic features, is a passionate and sincere feeling, an original discovery in symbolism, seeking refuge in nature, a great imagination, a renewal of the qasida in terms of form and content that's independent of the old qasida order. All this gave ghazal the highest signs of beauty and perfection and allowed it to enter the heart without permission.