Bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin günlük çalışma alışkanlıklarının incelenmesi
A review and evaluation od daily practice habits of students in instrument education
- Tez No: 866488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Müzik eğitiminde düzenli çalışmanın müzikal ve teknik becerileri geliştirdiği görülmektedir. Müzik öğretmeni adaylarının günlük çalgı çalışmalarında prensip, plan ve disiplinin ön planda olması gerektiği düşünülmektedir. Bu bileşenler birlikte olduğunda bireylerin eğitim hayatındaki başarıyı doğru orantıda etkileyeceği düşünülmektedir. Bu araştırmada, bireysel çalgı eğitimi alan müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitimine yönelik günlük çalışma alışkanlıklarını incelemek ve doğru çalgı çalışma alışkanlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Karma yöntem modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin yedi bölgesinden random seçilen Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı lisans programında 1. 2. 3. ve 4. Sınıflarında öğrenim gören yedi üniversiteden alanı yaylı çalgılar olan 112 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Yapılandırılmış görüşme formunda 5'i demografik soru olmak üzere toplam 27 adet soru bulunmaktadır. Çalışma grubunun çalışma süreleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda müzik öğretmeni adaylarının günlük çalgı çalışmalarında fiziksel hazırlık durumlarını destekleyeceği esneme hareketlerinin çalışmadan önce ve çalışmayı bitirdikten sonra yapmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının günlük bireysel çalgılarını çalışırken sıralamalarının gam, etüt ve eser şeklinde olduğu, öğrencilerin zamanı verimli kullandığını ve öğrencilerin bir eser çalışırken müzikal kaygı yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre öğrencilerin doğru çalgı çalışma stratejileri ve prensipleri konusunda bilgilendirilme yapılması ve öğrencilerin günlük çalışmaya başlamadan önce yapılması gereken esneme hareketleri hakkında bilgi sahibi olması önerilmektedir. Anahtar Sözcükler Çalgı eğitimi, Müzik eğitimi, Günlük çalışma alışkanlıkları, Müzik öğretmeni adayları, Prensip.
Özet (Çeviri)
It is seen that regular practice in music education improves musical and technical skills. It is thought that principle, plan and discipline should be at the forefront in the daily instrument studies of music teacher candidates. When these components are together, it is thought that they will affect the success of individuals in their educational life in the right proportion. In this study, it was aimed to examine the daily study habits of music teacher candidates who receive individual instrument training and to determine the correct instrument study habits. Mixed method model was used in the research. The study group of the research consists of 112 students from seven universities randomly selected from seven regions of Turkey, who are studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of the undergraduate program of the Department of Music Education of the Faculty of Education, Department of Fine Arts Education. Within the scope of the study, a structured interview form prepared by the researcher was used as a data collection tool. The structured interview form includes a total of 27 questions, 5 of which are demographic questions. SPSS program was used to determine the relationship between the study group's study periods and academic achievement. As a result of the study, it was concluded that music teacher candidates did not perform stretching movements that would support their physical readiness before and after practicing. It was concluded that the order of the prospective music teachers while practicing their individual instruments daily was in the form of scales, etudes and pieces, students used time efficiently and students experienced musical anxiety while practicing a piece. According to the results, it is recommended that students should be informed about the correct instrument practice strategies and principles and that students should be informed about the stretching movements that should be done before starting daily practice. Keywords Instrumental education, Music education, Daily practice habits, Music teacher candidates, Principle.