Analysis of the promotion in duty and title change system of civil servants and the process of being appointed to senior executive positions in Turkiye
Türkiye'de devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği sistemi ile üst kademe yönetici pozisyonlarına atanma sürecinin incelenmesi
- Tez No: 792326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA OĞUZ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'de kamu personel rejiminde son yıllarda önemli yapısal ve kurumsal değişiklikler gerçekleşmiştir. Kamu hizmetine girişten sicil sistemine kadar birçok başlıkta değişiklikler yapılmıştır. Diğer taraftan, kamu personel yönetiminin önemli aktörleri konumundaki kamu kurumları kapatılmış ya da yeniden yapılandırılmıştır. Memurların görevde yükselme sistemi ve üst kademe yöneticiliklere atanma konusu da önemli değişimlerin yaşandığı alanlardır. İşte bu çalışmada söz konusu değişim süreci analiz edilecektir. Çalışmanın temel amacı Türkiye'de memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği sistemi ile üst kademe yöneticiliklere atanma sürecinin analiz edilmesidir. Bu konuda literatürde çok az çalışma bulunması çalışmanın önemini ve bilim alanına katkısını artırmaktadır. Çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın kuramsal ve kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Bu başlık altında, kamu personel yönetiminin genel özellikleri, tarihsel gelişimi, dayandığı temel ilkeler incelenmiştir. Daha sonra çalışmanın önemli kuramsal parçasını oluşturan liyakat ilkesi ele alınmış ve literatür incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümde Cumhurbaşkanlığı sisteminden önce Türkiye'de memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği sistemi ile üst kademe yöneticiliklere atanma süreci ele alınmıştır. Çalışma şu şekilde ilerletilmiştir: Öncelikle memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği sistemi ele alınmıştır. Bu konuda 1999 yılı milat olarak değerlendirilebilir çünkü görevde yükselme ve unvan değişikliği sistemi bu yılda kurulmuştur. Sistem tüm yönleriyle analiz edilmiş, tarihsel ve mevzuat yönünden yaşanan değişim ayrıntılı biçimde irdelenmiştir. Daha sonra üst kademe kamu yöneticiliklerine atanma süreci ele alınmıştır. Burada da 2018 yılı önemli bir tarihtir. Bu tarih öncesi ve sonrası bütün değişim süreci kuramsal arka planlarıyla birlikte ele alınıp incelenmiştir. Çalışmanın tamamında süreç incelemesi ve değerlendirmesi karşılaştırmalı analiz yönetimiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırılan temel tez konusu Cumhurbaşkanlığı sisteminden önceki ve sonraki durumuyla incelenmiş, yapılan karşılaştırmalar sonucunda elde edilen bilimsel veriler analiz edilerek sonuç ve değerlendirmeler kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant structural and institutional alterations have occurred in Turkiye's public personnel regime in recent years. Alterations have been made in many titles, from entering the civil service to the registry system. On the other hand, public institutions, essential actors of public personnel administration, were closed or restructured. Furthermore, the promotion in duty of civil servants and appointment to senior executive positions are also areas where significant alterations are experienced. In this study, this alteration process will be analyzed. The study's primary purpose is to analyze the promotion in duty and title change system of civil servants and the process of being appointed to senior executive positions in Turkiye. The fact that there are very few studies on this subject in the literature increases the importance of the study and its contribution to the field of science. The study basically consists of three chapters. In the first chapter, the theoretical and conceptual framework of the study was drawn. Under this title, the general characteristics of public personnel administration, its historical development, and the basic principles on which it is based are examined. Then, the focus of merit, which constitutes the essential theoretical part of the study, was discussed, and a literature review was done. In the second chapter, before the Presidential system, the promotion in duty and title change system of civil servants in Turkiye and the process of being appointed to senior executive positions are discussed. The study progressed as follows: First, the promotion in duty and title change system of civil servants was discussed. In this regard, 1999 is a milestone because the promotion in duty and title change system was established this year. Therefore, the system has been analyzed in all aspects, and the historical and legislative alteration has been examined in detail. Then, the process of being appointed to senior executive positions is discussed. Here, too, 2018 is a significant date. Therefore, before and after the date (2018), this alteration process has been discussed and analyzed with its theoretical background. The process review and evaluation were carried out throughout the study using the comparative analysis method. In addition, the researched main thesis topic was examined with its situation before and after the Presidential system, and the scientific data obtained as a result of the comparisons were analyzed and stated in the results and evaluations section