Cyanex-272 emdirilmiş amberlite XAD reçineler ile asidik çözeltilerden uranyumun uzaklaştırılması
Removal of uranium from acidic solutions using cyanex-272 impregnated amberlite XAD resins
- Tez No: 792563
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Nükleer Mühendislik, Chemistry, Nuclear Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada organanofosfinik asit özütleyici Cyanex-272, aseton ve kerozende seyreltilerek, makro gözenekli polimerik katı destek Amberlite XAD-7 ve XAD-16 reçinelere emdirilmiş, solvent impregne edilmiş reçineler (SIR'lar) hazırlanmıştır. Hazırlanan solvent impregne edilmiş reçinelerin nitrik asitli ortamdan U (VI) sorpsiyonu kesikli yöntem ile incelenmiştir. En uygun seyreltici ve reçine belirlendikten sonra hazırlanan 0.5 M Cyanex 272 (kerozen) - XAD 7 SIR'la; pH etkisi, uranyum derişimi, sıcaklık, temas süresi ve hacim/kütle oranı (V/m) gibi farklı deneysel parametrelerin uranyum alımı üzerindeki etkisi belirlenmiştir. En uygun koşullar: U (VI) derişimi: 100 mg.L-1; m: 0.1g SIR; çözelti hacmi: 25 mL; pH: 2.5; çalkalama süresi: 2 saat; çalkalama hızı:130 devir. dak-1; sıcaklık: oda sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Adsorpsiyon verileri, Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri ile uyumlu bulunmuş ve maksimum tek tabaka uranyum sorpsiyon kapasitesi 82,65 mgU. g-1 SIR olarak hesaplanmıştır. Uranyum adsorpsiyonu için termodinamik özellikler ΔH°, ΔS° ve ΔG° incelendiğinde, prosesin kimyasal adsorpsiyon ve endotermik yapıda olduğu, istemli olarak kendiliğinden gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, solvent impregnated resins (SIRs) were prepared by diluting the organanophosphinic acid extractant Cyanex-272 in acetone and kerosene, and impregnating it onto Amberlite XAD-7 and XAD-16 resins as macroporous polymeric solid support. The sorption of U (VI) from nitric acid medium with prepared solvent impregnated resins was investigated by batch method. After determining the most suitable diluent and resin, with 0.5 M Cyanex 272 (kerosene) – XAD 7 SIR; the effects of different experimental parameters such as pH effect, uranium concentration, temperature, contact time and volume/mass ratio (V/m) on uranium uptake were determined. As optimume conditions: U (VI) concentration: 100 mg.L-1; m: 0.1g of SIR; solution volume: 25 mL; pH: 2.5; shaking time: 2 hours; shaking speed: 130 rpm; temperature: determined as room temperature. The adsorption data were found to be compatible with the Langmuir and Freundlich isotherm models, and the maximum monolayer uranium sorption capacity was calculated as 82,65 mgU.g-1 SIR. When the thermodynamic properties ΔH°, ΔS° and ΔG° for uranium adsorption were examined, it was determined that the process was chemical adsorption and endothermic, and it was spontaneously realized.