Gelişimsel diskalkulisi olan öğrencilerin velilerinin diskalkuli hakkındaki görüşler
The opinions of the parents of students with developmental dyscalculia on dyscalculia
  1. Tez No: 792823
  2. Yazar: SUEDA NURANSOY ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER YAVUZSOY KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Matematik zamanı ölçmek, parasal kaynaklarımızı yönetmek, takvim okumak, adres tarifi vermek, yemek tariflerini uygulamak gibi günlük yaşamda insanlara hayatı kolay hale getirmektedir. Ancak bazı insanlar basit dört işlem yapma, saat okuma, para üstü verme gibi eylemleri yapmakta ve öğrenmekte güçlük çekmektedirler. Bu bireyler diskalkulisi olan bireylerdir. Diskalkuli aritmetik işlemleri, matematiksel hesaplamaları olumsuz etkileyen matematik öğrenme güçlüğüdür. Diskalkulisi olan öğrenciler normal veya üstü zekâya sahip, eğitimine normal bir şekilde devam eden ancak matematik dersinde beklenmeyen düşük bir performans gösteren, işlem yaparken sıklıkla parmaklarına başvuran bireylerdir. Diskalkulisi olan bireylerin topluma kazandırılması ise öğretmen-veli iş birliği içerisinde mümkün olacaktır. Bu araştırmanın genel amacı diskalkuli tanısı konmuş öğrencilerin matematiksel kavramları öğrenme sürecinde yaşadıkları zorlukları velilerin bakış açısıyla incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Buna göre Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatri Kliniği'nde matematik öğrenme güçlüğü tanısı alan normal veya üstü zekâya sahip 15 öğrencinin velisi gönüllülük esasına dayanarak çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı ve tez danışmanı tarafından hazırlanan 18 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmada velilerin diskalkuli ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics makes life easier for people in daily life, such as measuring time, managing our financial resources, reading calendars, giving directions, applying recipes. However, some people have difficulty in doing and learning simple actions such as doing four operations, reading the clock, giving change. These individuals are individuals with dyscalculia. Dyscalculia is a math learning disability that negatively affects arithmetic operations and mathematical calculations. Students with dyscalculia are individuals with normal or higher intelligence, who continue their education normally, but show an unexpected low performance in mathematics, and often resort to their fingers when performing operations. Reintegration of individuals with dyscalculia into society will be possible in cooperation with teachers and parents. The general purpose of this study is to examine the difficulties experienced by students diagnosed with dyscalculia in the process of learning mathematical concepts from the perspective of their parents. In this study, case study, one of the qualitative research methods, was used. The participants of the study were selected by the criterion sampling method, one of the purposive sampling types. Accordingly, parents of 15 students with normal or higher intelligence who were diagnosed with mathematics learning disability in the Child Psychiatry Clinic of Malatya Training and Research Hospital were included in the study on a voluntary basis. In order to collect data in the research, a semi-structured interview form consisting of 18 open-ended questions prepared by the researcher and the thesis advisor was used content analysis was used to analyze the data. In the study, it was determined that the parents did not have enough information about dyscalculia.