Tokat il merkezinde bulunan küçük orta büyüklükte işletmeler'de (KOBİ) çalışanların ilk yardım bilgi düzeyleri ve tutumları
First aid knowledge levels and self-efficiencies of employees in small medium enterprises (SME) located in the provincial center of tokat
  1. Tez No: 792853
  2. Yazar: HAKTAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İlk ve Acil Yardım, İşletme, Accidents, Emergency and First Aid, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, KOBİ tanımına uyan işletmelerde çalışanların ilk yardım bilgi düzeyi ve ilk yardıma karşı olan tutumları (öz yeterlilikleri) araştırılmıştır. Amaç, çalışanların ilk yardım konusundaki bilgilerini ve ilk yardım uygulaması durumunda cesaretleri konusunda bir sonuç çıkarmak, yurt genelindeki KOBİ'ler başta olmak üzere dünyadaki KOBİ'lerde çalışanların ilk yardım konusundaki durumlarını karşılaştırmaktır. Çalışma sonuçlarına göre çalışanlara ilk yardım bilincini aşılamak ve ilk yardım eğitimlerine teşvik etmektir. Çalışmada Tokat il merkezinde bulunan KOBİ'lerde çalışanlara gönüllülük esasına dayalı anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmaya 68 kişi katılmış, alınan veriler SPSS 22 ve Microsoft Excel 2016 yazılımlarında istatistiksel işlemler uygulanmıştır. Çalışmada en başta bakılacak yer, çalışanlar arasında eğitim alanlar (ilk yardım) ile eğitim almayanlar (ilk yardım) arasındaki farktır. Alınan sonuçlarda; eğitim alan çalışanların puanları, eğitim almayanların puanlarına göre daha yüksek, erkeklerin puanları kadınların puanlarına göre daha yüksek, 36-46 yaş arası kişilerin puanları daha düşük, bekârların puanları evlilerin puanlarına göre daha yüksek, lisansüstü öğrenim görenlerin puanları diğerlerinin puanlarına göre daha yüksek, 6-10 yıl süredir çalışanların puanları daha yüksek, ilk yardım eğitimini 2017 ve sonrasında alanların puanları daha yüksek, ilk yardım eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan kurumlardan alanların puanları daha yüksek çıkmıştır. Genel olarak baktığımız zaman, ilk yardım bilgi formunda ortalama puan 50.33 olarak hesaplanmış, en yüksek puan 87.5 olmuştur. Kişi öz yeterlilik formunda ise ortalama puan 62.72 olarak hesaplanmış, en yüksek puan ise 96 olmuştur. Çalışma, ülkemizdeki işletmelerde çalışanların ilk yardım konusundaki durumunu tekrar ortaya çıkaracak, belki de yeni sonuçları literatüre ekleyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, first aid knowledge level and first aid attitudes (self-efficacy) of employees in businesses that meet the definition of SME were investigated. The aim is to draw a conclusion about the knowledge of the employees about first aid and their courage in case of first aid application, and to compare the situation of the employees in the SMEs around the world, especially the SMEs in the country, on the issue of first aid. According to the results of the study, it is to instill first aid awareness in employees and to encourage first aid training. In the study, a voluntary survey was applied to the employees of SMEs located in the city center of Tokat. 68 people participated in the study, statistical processes were applied to the data obtained in SPSS 22 and Microsoft Excel 2016 software. The first place to look in the study is the difference between employees who receive training (first aid) and those who do not (first aid). In the results obtained; The scores of the employees who have received education are higher than the scores of those who do not have education, the scores of men are higher than the scores of women, the scores of people between the ages of 36-46 are lower, the scores of singles are higher than those of married people, the scores of those who have graduate education are higher than the scores of others, 6-10 years have higher scores, those who have received first aid training in 2017 and later have higher scores, and those who have received first aid training from institutions under the Ministry of National Education have higher scores. In general, the average score in the first aid information form was calculated as 50.33, with the highest score being 87.5. In the self-efficacy form, the average score was calculated as 62.72, and the highest score was 96. The study will reveal the situation of first aid workers in the enterprises in our country, and perhaps add new results to the literature.