Pulmoner hipertansiyon hastalarında mortalite ile elektrokardiyografik parametrelerin ilişkisi
The relationship of mortality and electrocardiographic parameters in pulmonary hypertension patients
- Tez No: 792889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Pulmoner hipertansiyon özellikle sağ ventrikül üzerinde yeniden şekillenme ile seyreden bir hastalıktır. Bu yeniden şekillenme sürecinde oluşabilen özellikle hipertrofi ve dilatasyonlar elektrokardiyografik parametrelere de yansıyabilmektedir. Bizde çalışmamızda pulmoner hipertansiyon hastalığında mortalite ile elektrokardiyografik parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Bu çalışma retrospektif bir çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2022 yılları arasında pulmoner arteriyel hipertansiyon tanısı konmuş veya bu tanı ile takip edilmiş ve hala takip edilmekte olan hastalar alındı. Bu hastaların tanı anındaki elektrokardiyografik parametreleri incelendi. Hastaların ölü ya da sağ olup olmadığı hastane kayıtlarından veya telefon ile iletişime geçilerek öğrenildi. Hastalar ölenler ve sağ olanlar şeklinde iki gruba ayrılarak elektrokardiyografik verileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension is a disease characterized by remodeling of the right ventricle. Especially hypertrophy and dilatations that may occur during this remodeling process can also be reflected in electrocardiographic parameters. In our study, we aimed to investigate the relationship between mortality and electrocardiographic parameters in pulmonary hypertension disease. This study was designed as a retrospective study. Patients who were diagnosed with pulmonary arterial hypertension in Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Department of Cardiology between 2010-2022 or were followed up with this diagnosis and are still being followed up were included in the study. The electrocardiographic parameters of these patients at the time of diagnosis were examined. Whether the patients were dead or alive was learned from the hospital records or by telephone. The patients were divided into two groups as deceased and survivors, and their electrocardiographic data were compared.