Deneysel akut iskemik inme modelinde nörogranin ve glial fibriler asidik proteinin tanısal değeri
Diagnostic value of neurogranin and glial fibrillary acidic protein in an experimental acute ischemic stroke model
- Tez No: 792903
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Akut iskemik inme (Aİİ), dünya genelinde engellik ve mortalitenin ana nedenlerinden biridir. İnme hastasında tanının erken dönemde konması ve hızlı bir şekilde etkin tedavisinin başlatılmasıyla mortalite oranları azaltılabileceği gibi iyi klinik nörolojik sonuçlar sağlanabilir. Nörogranin (Ng) ve Glial Fibriller Asidik Protein (GFAP), nörolojik hasar durumunda serumda saptanabilen proteinlerdir. Bu çalışmanın amacı, Aİİ'de serum Ng ve GFAP düzeyi ölçümünün tanısal değerini ve histopatolojik verilerle olan ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 250-350 g arasında değişen 24 adet Sprague-Dawley dişi rat kullanıldı. Ratlar her grupta 6'şar tane olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. İskemi gruplarında sağ common carotid arter (CCA) bağlanarak iskemi modeli oluşturuldu. Grup CCA 1 : CCA bağlaması yapıldıktan 1 saat sonra örneklem alınan grup, Grup CCA 2 : CCA bağlaması yapıldıktan 2 saat sonra örneklem alınan grup, Grup CCA 6 : CCA bağlaması yapıldıktan 6 saat sonra örneklem alınan grup, Grup K: Kontrol grubu olarak tanımlandı. Tüm ratlar deney sonunda sakrifiye edilerek kan ve beyin dokusu örnekleri alındı. Serum örneklerinden Ng ve GFAP düzeyi ölçümü yapılırken, beyin dokusunda ise Hasarlı Nöron Yüzdesi (HNY)'nin oranı değerlendirlidi. Sonuçlar SPSS 21.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: İskemi modeli oluşturulan tüm deney gruplarında serum Ng ve GFAP düzeyinin kontrol grubuna göre arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute ischemic stroke (AIS) is one of the leading global causes of disability and mortality. However, mortality rates can be reduced and good clinical outcomes achieved in stroke patients with early diagnosis and prompt initiation of effective treatment. Neurogranin (Ng) and glial fibrillary acidic protein (GFAP) are proteins capable of being detected in serum in case of neurological injury. The purpose of this study was to investigate the diagnostic value of serum Ng and GFAP levels in AIS and their relationship with histopathological data. Materials and Methods: Twenty-four female Sprague-Dawley rats weighing 250- 350 g were randomly divided into four groups containing six animals each. An ischemia model was established in the experimental groups by ligating the right common carotid artery (CCA). In Group CCA 1 samples were collected 1 h following CCA ligation, in Group CCA 2 samples were collected 2 h following CCA ligation, in Group CCA 6 samples were collected 6 h following CCA ligation, while Group K represented the control group. All rats were sacrificed at the end of the experiment, and blood and brain tissue samples were collected. Ng and GFAP levels were measured from serum samples, while of atrophic neuron percentage (ANP) values were evaluated in brain tissue. The results were analyzed on SPSS 21.0 software. Results: It was determined that serum Ng and GFAP levels increased in all experimental groups for which the ischemia model was performed compared to the control group.