Farklı görev bağlamlarında epistemik bilişin keşfedilmesi
Exploring epistemic cognition in different task contexts
  1. Tez No: 792908
  2. Yazar: ALP KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇAĞLAYAN MERCAN, PROF. DR. EMİNE ADADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada farklı görev bağlamlarında epistemik performans incelenmiştir. 2 fizik profesörü, 4 fizik öğretmenliği lisans öğrencisi ve 4 sosyal bilimler lisans öğrencisi vardır. Analitik çerçeve olarak Apt-AIR çerçevesi benimsenmiştir. Veriler, sesli düşünme protokolü ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde (a) epistemik performansın bilişsel unsurlarına yönelik çeşitli örnekler belirlenmiş, (b) epistemik performansın üstbilişsel unsurlarına ilişkin çeşitli davranışlarla karşılaşılmış ve (c) grupların epistemik performansları arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. İlk görev bağlamı fizikle ilgilidir. Fizikçiler, epistemik performansın çok çeşitli bilişsel ve üstbilişsel unsurlarını gösterdiler. Bunu yaparak, fiziğin disipliner özelliklerinin bir resmini çizmemize yardımcı oldular. Tüm gruplar deney ve gözlemi bir bilgi iddiasını üretmek veya değerlendirmek için güvenilir süreçler olarak tanımlamıştır. İkinci görev bağlamının teması zorunlu covid aşısıydı. Fizikçiler bilgi iddialarını değerlendirirken ve taraf seçerken verileri baktılar. Videonun çekildiği sırada yeterli miktarda veri olduğunu iddia ettiler. Fizik öğretmenliği öğrencileri ise çoğunlukla kişisel deneyimlerine ve duygularına güvendiler. Epistemik performansın gösterilen üstbilişsel unsurlarının sıklığı, diğer iki gruba kıyasla fizik öğretmenliği öğrencileri arasında en düşüktü. Üçüncü grup olan sosyal bilimler öğrencileri, ikinci konu ile ilgilenirken toplumun refahını ön planda tutmuşlardır. Çalışmanın bulguları bize epistemik performansın bağlamsal olduğunu ve Apt-AIR çerçevesinin epistemik performansın bilişsel ve üstbilişsel unsurlarını yakalarken analitik bir çerçeve olarak çalıştığını söylüyor. Çalışmanın sonuçları, öğretmen adaylarının uygun epistemik performans sergileme becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study epistemic performance in different task contexts was studied. There were, 2 physics professors, 4 teaching physics undergraduate students and 4 social sciences undergraduate students. Apt-AIR framework was adopted as the analytical framework. Data were collected using think aloud protocol and semi-structured interviews. In data analysis, (a) various examples for cognitive elements of epistemic performance were identified, (b) various behaviours related to metacognitive elements of epistemic performance were encountered and (c) comparisons were made between groups' epistemic performances. The first task context was related with physics. Physicists have demonstrated a wide range of cognitive and metacognitive elements of epistemic performance. By doing so they have helped us to paint a picture of disciplinary characteristics of physics. All groups have identified experimentation and observations as reliable processes for producing or evaluating a knowledge claim. The theme of the second task context was mandatory covid vaccine. While evaluating knowledge claims and choosing sides, physicists have looked for the data. They have argued there were adequate amount of data during the time the video was shot. Teaching physics students, mostly trusted to their personal experiences and emotions. The frequency of demonstrated metacognitive elements of epistemic performance was lowest among teaching physics students compared to other two groups. The third group, social sciences students have kept well-being of the society at front while engaging with the second issue. The findings of the study tells us epistemic performance is contextual and Apt-AIR framework works as an analytical framework while capturing the cognitive and metacognitive elements of epistemic performance. The results of the study suggest, there is a need to develop pre service teachers' ability to perform apt epistemic performance.