Determining the factors affecting pokemon go players' in-game purchase intentions using microtransactions
Pokemon go oyuncularının mikroişlem kullanarak oyun içi satın alma niyetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 792909
- Danışmanlar: DOÇ. AYLİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
On yıllar boyunca, teknolojideki gelişmeler oyun endüstrisini ve video oyunlarını tamamen değiştirdi. Modern dünyanın oyun cihazları, analog atalarının tanıtılmasından bu yana çok yol kat etti. Video oyunları da, bugünkü şeklini alana kadar, konsolların ve bilgisayarların teknik gereksinimleri tarafından dönüştürüldü. Bugün, şaşırtıcı bir şekilde, ana oyun ortamı, teknolojik olarak üstün olan oyun konsolları ve bilgisayarlar yerine, her yere yanımıza taşıdığımız mobil cihazlardır. Bu yeni oyun aracıyla, yeni para kazanma yöntemi olan mikroişlemler ortaya çıktı. Mikroişlemler, sektöre ilk girişlerinden bu yana oyun geliştiricileri için büyük bir gelir kaynağı oldu. Başarıları, bu uygulamanın sürekliliğini sağladı, ancak oyuncu memnuniyetsizliği, savunmasız grupları korumak için hükümet müdahaleleri ve daha birçok sorun bu başarıya eşlik etti. Onlara karşı yükselen seslerden bağımsız olarak, mikroişlemler hala büyük bir gelir getirici olarak yoluna devam ediyor, bu da insanların bu mikroişlemleri kullanarak sanal öğeler satın almaya devam anlamına geliyor. Oyuncuların bu mikroişlemlere para harcamasını sağlayan faktörlerin ne olduğunu anlamak, bu sürece dahil olan tüm taraflar için çok önemlidir. Oyun içi satın almalara yönelik oyuncu motivasyonları, birçok akademisyenin araştırmalarını yürüttüğü bir alandır. Bu tez, Pokemon GO adlı popüler bir mobil oyuna odaklanarak ve Pokemon GO oyuncularının oyun içi satın alma motivasyonlarını ve önemli miktarda mikroişlem içeren bu oyuna yönelik algılarını ortaya koyarak bu alana daha fazla katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Pokemon GO, benzersiz oyun tarzı ve diğer oyunlarda bulunmayan oyuncu motivasyonlarını ortaya çıkarma potansiyeli nedeniyle bu tezin odak noktası olarak seçilmiştir. Oyuncuların oyun içi satın alma yapma motivasyonlarını ve oyuncuların oyuna yönelik algılarını daha iyi anlamak için nitel bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. Bu soruları cevaplamak için en uygun katılımcıları seçmek için yargısal örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri analizinin ilk aşamasında oyuncuların oyuna yönelik algılarını açıklamak için betimsel analiz kullanılmıştır. Ardından veri analizinin ikinci bölümünde yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanan veriler üzerinde tümdengelimli içerik analizi yapılmıştır. Bulunan motivasyonlar daha sonra kategorizasyon ve sonuç çıkarma için literatürle karşılaştırılmıştır. Betimsel analiz sonuçlarına göre, Pokemon GO oyuncularının oyuna, oyun içi satın alma yapan diğer oyunculara ve oyunda yer alan mikroişlemlere yönelik algıları, diğer oyunları oynayan oyunculardan farklılık göstermektedir. Tümdengelimli içerik analizi sonucunda motivasyonlar ana teması altında altı motivasyon kategorisi ve toplam otuz dokuz motivasyon ortaya çıkmıştır. Bu motivasyonlar, Pokemon GO oyuncularını oyun içi satın almalar yapmaya iten faktörlerin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the decades, advancements in technology totally transformed gaming industry and video games. Modern world's gaming devices have a come a long way since the introduction of their analog ancestors. Video games also transformed, pushed and pulled by consoles' and computers' techinal requirements until they took the shape they are today. Today, as a surprise to many, the main medium of gaming is mobile devices that we take to everywhere with us instead of the technologically superior gaming consoles and computers. With this new gaming medium, came the new monetization method, microtransactions. Since their initial introduction to the industry, microtransactions have been a great revenue generator for the game developers. Their success ensured the continuity of this practice but at the cost of player dissatisfaction, government interceptions to protect vulnerable groups, and many more issues. Regardless of the voices raised against them, microtransactions are still going strong as a great revenue generator which means there people out there purchasing virtual items using these microtransactions. Understanding what makes gamers spend money on these microtransactions is crucial for the parties involving in this process for different reasons. Player motivations toward in-game purchases are an area where many scholars conducted their researches. This thesis aims to further contribute to this area by focusing on a popular mobile game called Pokemon GO and revealing Pokemon GO player's motivations for in-game purchases and their perceptions towards the game which features a considerable amount of microtransactions. Pokemon GO was selected as the focus of this thesis due to its unique gameplay style and the potential to uncover player motivations which might not exists in other games. In order to better understand player motivations for making in game purchases and player perceptions towards the game a qualitative research method was adopted. Judgemental sampling technique was utilized to select the participants best fit to answer these questions. In the first stage of data analysis, descriptive analysis was employed to explain players' perceptions towards the game. Then, in the second part of the data analysis, deductive content analysis was conducted on the data collected via semi-structııred interview. Motivations found were then compared with the literature for categorization and drawing conclusions. According to describtive analysis results, Pokemon GO players' perceptions toward the game, other players that make in-game purchases, and microtrasaction featured in the game differ from gamers playing other games. Deductive content analysis results revealed six motivation categories and a total of thirty-nine motivations under the main theme of motivations. These motivations help in understanding the factors driving Pokemon GO players to make in-game purchases.