Üniversite öğrencilerinde travma sonrası büyümenin yordayıcıları olarak psikolojik sağlamlık ve travma sonrası stres
Psychological resilience and post-traumatic stress as predictors of post-traumatic growth in university students
- Tez No: 792927
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada travma yaşamış üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık ve travma sonrası stres belirti düzeylerinin travma sonrası büyüme üzerindeki yordayıcı etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 309'u (%70,2) kadın ve 131'i (%29,8) erkek toplam 440 gönüllü üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Çoklu Regresyon Analizi ve Bağımsız Grup t Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre travma sonrası büyüme düzeyi ile travma sonrası stres belirti düzeyleri arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki; travma sonrası büyüme ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki; psikolojik sağlamlık ile travma sonrası stres belirti düzeyleri arasında negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Psikolojik sağlamlık ve travma sonrası stres belirti düzeylerinin travma sonrası büyümenin anlamlı birer yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Travma sonrası büyüme üzerinde en yüksek etkinin ise travma sonrası stres belirti düzeyine ait olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyete ve yaşanan travma türüne göre katılımcıların travma sonrası büyüme düzeylerinde anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictor effects of psychological resilience and post-traumatic stress symptom levels on post-traumatic growth in university students who have experienced trauma were examined. The study group consisted of 440 volunteer university students, 309 (70.2%) female and 131 (29.8%) male, studying at the Faculty of Education, Erzincan Binali Yıldırım University in the 2022-2023 academic year. Demographic Information Form, Post-Traumatic Stress Diagnostic Scale, Post-Traumatic Growth Inventory and The Brief Resilience Scale were used as data collection tools in the research. Pearson Product Moment Correlation, Multiple Regression Analysis and Independent Group t Test were used in the statistical analysis of the data obtained in the study. According to research findings, it was found that there was a significant relationship that was positively low level between post traumatic growth and post traumatic stress; a significant relationship that was positively low level between post-traumatic growth and psychological resilience level; a significant relationship that was negatively low level between post-traumatic stress and resilience. Resilience and post-traumatic stress were found to be significant predictors of post-traumatic growth. It was determined that the highest effect on post-traumatic growth belonged to post-traumatic stress. In addition, it was found that there was no significant difference in the post-traumatic growth of the participants according to gender and type of trauma.