Koronavirüs (COVİD-19)'ün spor endüstrisi üzerindeki etkileri
Coronavirus (COVİD-19)'effects on famous sports industry
  1. Tez No: 793057
  2. Yazar: SERDAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Koronavirüs (Covid-19)'ün spor endüstrisine etkilerini belirlenen temalar kapsamında ayrıntılı olarak incelenerek, spor endüstrisinde yaşanan kriz durumunun yönetilmesi ve araştırılması kapsamını oluşturmaktadır. Materyal ve Metot: Bu araştırmada Nitel araştırma yöntemlerinden Genel Tarama Modeli ile değerlendirilmiştir. Araştırma için hedeflenen olgu veya olgular hakkında bilgi içeren yazılı ve görsel materyaller incelendi. Doküman incelemesi sonucunda elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Betimsel analiz yapılırken, verilerin daha önceden belirlenen temalara uygun özetlenmiş, yorumlanmış, sistematik ve net bir şekilde betimlenmiştir. Bulgular: Betimsel çalışma kapsamında oluşturulan temalar ayrı ayrı olarak değerlendirildiğinde Covid-19'un spor endüstrisi üzerinde ekonomik, sosyal ve toplumsal etkilerinin olduğunu ortaya koydu. Sonuç: Tarihte daha öncede çeşitli pandemiler ve krizler yaşanmıştır. İleriki zamanlarda tekrardan kendimizi bir krizin ya da pandeminin içinde bulmayacağımızın bir garantisi verilmemektedir. Çalışmamız sonucunda şunu anlıyoruz; Dünya'da ve Türkiye'de ekonomik anlamda krizlerle mücadele etme konusunda tedbirsiz ve hazırlıksız olduğudur. Aynı şekilde spor endüstrisi yaşanılan Salgına hazırlıksız yakalanmış ve oldukça sıkıntılı bir süreç yaşamıştır. Spor endüstrisinde yaşanılan kayıplar telafisi olmayan ve peşinde ciddi izler bırakmıştır. Tüm bu durum karşısında spor organizasyonları, işletmeler, medya organları, pazarlama ilişkileri ve insan kaynakları salgının devam etme olasılığına karşı çeşitli tedbir alma yollarına gitmiştir. Yeni dünya dizayn etme sloganıyla alışkanlıklarımızın değişeceği ve Covid-19 gibi salgınlar ile yaşama ve mücadele etmeye yönelik yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bu süreçte geliştirilen simülasyonlar, on-line eğitim paketleri ve uygulamalar insanların salgından kendini korumaları ve aynı şekilde gündelik yaşamlarından uzaklaşmamak için oldukça verimli kullanılmıştır. Bu durum krizin fırsata çevrilmesi olarak ta görebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of the Coronavirus (Covid-19) on the sports industry in detail within the scope of the determined themes, and form the scope of management and research of the crisis situation in the sports industry. Materials and Methods: In this study, it was evaluated with the General Screening Model, which is one of the qualitative research methods. Written and visual materials containing information about the case or cases targeted for the research were examined. Descriptive analysis was used in the analysis of the data obtained as a result of the document review. During the descriptive analysis, the data were summarized, interpreted, systematically and clearly described in accordance with the previously determined themes. Results: When the themes created within the scope of the descriptive study were evaluated separately, it was revealed that Covid-19 had economic, social and societal effects in the sports industry. Conclusion: Various pandemics and crises have occurred before in history. There is no guarantee that we will not find ourselves in a crisis or a pandemic again in the future. As a result of our work, we understand that; It is imprudent and unprepared to deal with economic crises in the world and in Turkey. Likewise, the sports industry was caught unprepared for the Pandemic and experienced a very troublesome process. The losses experienced in the sports industry have left irreparable and serious traces. In the face of all this situation, sports organizations, businesses, media organs, marketing relations and human resources have taken various measures against the possibility of the epidemic to continue. With the slogan of designing a new world, approaches have been developed to change our habits and to live and struggle with epidemics such as Covid-19. Simulations, on-line training packages and applications developed in this process have been used very efficiently to protect people from the epidemic and also to stay away from their daily lives. We can see this situation as turning the crisis into an opportunity.