Rafting sporcularinin benlik saygisi ile gelecek beklentisi arasindaki i̇lişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between rafting athletes' self-respect and future expectations
  1. Tez No: 793056
  2. Yazar: RIDVAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, ülkemizde rafting sporu ile ilgilenen sporcuların benlik saygısı ile geleceğe yönelik beklentileri arasındaki ilişkinin bilimsel araştırma teknikleri ile belirlenip çıkan sonuçların bilimsel bulgular ışığında irdelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma basit tesadüfi yöntemle Türkiye Rafting Federasyonu bünyesinde gönüllü katılan 194 (65 kadın, 129 erkek) rafting sporcusundan oluşmaktadır. Betimsel ve ilişkisel tarama modele dayanan araştırmada veri toplam aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Morrsi Rosenberg (1965) tarafından geliştirilen, Çuhadaroğlu (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan Benlik Saygısı Ölçeği ve McWhirter (2008) tarafından geliştirilen, Tuncer (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Gelecek Beklentisi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin normallik varsayımını sağlayıp sağlamadığı Skewness ve Kurtosis değerleri incelenerek belirlenmiş, veri setinin normal dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Bu nedenle araştırma kapsamında parametrik testler kullanılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler ile birlikte Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Post-Hoc (Tukey HSD), t testi gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Yapılan çalışma bulgularına göre rafting sporcularında benlik saygısı ile gelecek beklentisi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Milli sporcu olan bireylerin yüksek benlik saygısı ve gelecek beklentisinde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ulaşılan bir diğer sonuç ise, rafting sporcularının spor yapma zamanı uzun süre diliminde olunca bireylerde hem benlik saygısının hem de gelecek beklentisinde olumlu etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılım sağlayan rafting sporcularının, eğitim değişkeni ile benlik saygısı arasında anlamlı bir fark bulunmazken gelecek beklentisi ile anlamlı bir ilişki gösterdiği gözlenmiştir. Rafting sporcularında benlik saygısının gelecek beklentileri üzerinde önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between the self-esteem of the athletes who are interested in rafting in our country and their future expectations by using scientific research techniques and to evaluate the results in the light of scientific findings. The research consists of 194 (65 female, 129 male) rafting athletes who voluntarily participated in the Turkish Rafting Federation with a simple random method. Personal Information Form developed by the researcher, developed by Morrsi Rosenberg (1965) and adapted to Turkish by Çuhadaroğlu (1985) and developed by McWhirter (2008) were developed by Tuncer (2011) as data collection tool in the research based on descriptive and relational scanning model. The Future Expectation Scale adapted into Turkish was used. Whether the data obtained from the research provided the assumption of normality was determined by examining the Skewness and Kurtosis values, and it was seen that the data set had a normal distribution. For this reason, parametric tests were used within the scope of the research. In the study, statistical methods such as Pearson correlation analysis, regression analysis, one-way analysis of variance (Anova), Post-Hoc (Tukey HSD), t-test were applied together with descriptive statistics. According to the findings of the study, a positive and significant relationship was found between self-esteem and future expectation in rafting athletes. A significant relationship was found in the self-esteem and future expectation of individuals who are national athletes. Another result reached is that rafting athletes have a positive effect on both their self-esteem and future expectations when the time to do sports is in a long period of time. In addition, while there was no significant difference between the education variable and self-esteem of the rafting athletes participating, it was observed that there was a significant relationship with the future expectation. It has been observed that the self-esteem of rafting athletes has a significant effect on their future expectations.