Radikalizm ve şiddete varan aşırılıkla mücadelede eğitimin rolü
The role of education in radicalism and countering violent extremism
- Tez No: 793081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışması ile radikalizm, aşırılık ve şiddete varan aşırılık kavramlarının kapsamlı açıklanması ardından çocuklar ile gençlerin radikal fikirlerden ve şiddet eylemlerinden nasıl etkilendiklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Beraberinde bu küresel problemin çözümü için ortaya konulan eğitim plan ve politikalarının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda tezin problem cümlesi“Radikalizm ve şiddete varan aşırılıkla mücadelede eğitim plan ve politikalarının işlevleri nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Tezin birinci bölümünde; radikalizm, aşırılık ve şiddete varan aşırılık kavramları incelenerek, farklı kişiler ve kurumların tanımlama çalışmaları değerlendirilmiştir. Ayrıca geçmişten günümüze şiddet eylemlerine neden olan aşırılık türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde radikalleşme süreçleri incelenmiş, ardından çocuklar ve gençlerin farklı coğrafyalarda hangi nedenlerle şiddete yöneldikleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, küresel ve bölgesel alanda faaliyet gösteren örgütlerin eğitim çalışmaları incelenerek üç farklı ülkenin şiddete varan aşırılıklarla mücadelede eğitim temelli çalışmalarına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda; eğitim temelli çalışmaların şiddete varan aşırılığa karşı direnç oluşturduğu belirlenmiştir. Ancak hem hükümetlerin hem de eğitim kurumlarının öğrencilerini radikal fikirlere karşı korumada gerekli hassasiyeti göstermedikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan çalışmaların yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle hükümetlerin şiddete varan aşırılıkla mücadelede eğitimin rolünü yeniden gözden geçirmeye ihtiyaçları vardır. Bunun yanında eğitim kurumlarının da müfredatlarını yeniden düzenlemeleri gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to evaluate how children and young people are affected by radical ideas and acts of violence, after a comprehensive explanation of the concepts of radicalism, extremism and violent extremism. It is aimed to examine the education plans and policies put forward for the solution of this global problem. In this direction, the problem statement of the thesis is“What are the functions of education plans and policies in the fight against radicalism and violent extremism?”has been determined. In the first part of the thesis; The concepts of radicalism, violent extremism and terrorism were examined and the definitions of different peoples and institutions were evaluated. In addition, the types of extremism that cause acts of violence from the past to the present are discussed. In the second part, the processes of radicalization were examined, and then the reasons why children and young people turned to violence in different geographies were evaluated. In the third part, the educational activities of the organizations operating in the global and regional area are examined and education-based studies of three different countries in the fight against violent extremism are included. As a result of the research; It has been determined that education-based studies create resistance against extremism that reaches violence. However, it has been revealed that both governments and educational institutions do not show the necessary sensitivity to protect their students against radical ideas. In addition, it has been determined that the studies carried out are not sufficient. Therefore, governments need to reconsider the role of education in tackling violent extremism. In addition, it has been determined that educational institutions should reorganize their curricula.