Lise tarih ders kitaplarında Artuklular Beyliği'nin yeri ve öğretimi (1923-2022)
The place and teaching of the Artuqid Dynasty in high school history textbooks (1923-2022)
- Tez No: 793141
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri Ortaçağ döneminde Türk-İslam medeniyetinde iz bırakmışlardır. Bu beyliklerden birisi de Artuklular Beyliği (1102-1409)'dir. Artuklular Beyliği'nin, 1923-2022 yılları arasında tarih öğretim programlarındaki yeri ve öğretiminde lise tarih ders kitaplarında farklı kategorilerde (siyasi, sosyo-kültürel, ekonomik, dini ve bilimsel) anlamda nasıl yer aldığı hususu üzerinde araştırma yapılarak incelenmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi ele alınmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Artuklular Beyliği tarih programlarının hepsinde geçmemektedir. 1975 tarihli öğretim programından sonra günümüze kadar lise tarih ders kitaplarında geçmektedir. Artuklular Beyliği'nin; kuruluş süreçleri, soy mensubiyeti, diğer beylikler ve özellikle Haçlılar'la olan ilişkileri anlatılmaktadır. Anadolu'nun Türkleşme sürecine olan katkıları ders kitaplarında vurgulanmaktadır. Özellikle mimari anlamda bıraktıkları eserlerin varlığı ve bilim anlamında o dönemde yaşamış olan El-Cezeri'nin çalışmaları dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Battle of Malazgirt in 1071, the first Turkish beylics established in Anatolia left their mark on the Turkish-Islamic civilization during the Middle Ages. One of these beylics is the Artuklular Dynasty (1102-1409). The place of the Artuklular Dynasty in the history curriculum between 1923 and 2022 and how it was included in high school history textbooks in different categories (political, socio-cultural, economic, religious, and scientific) was examined by conducting research on the subject. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. As a result of the research, the Artuklular Dynasty is not mentioned in all history programs. After the 1975 teaching program, it is mentioned in high school history textbooks until today. The founding processes of the Artuklular Dynasty, its lineage, and its relations with other beylics and especially with the Crusaders are explained. Their contributions to the Turkification process of Anatolia are emphasized in the textbooks. Especially the presence of the works they left in terms of architecture and the works of El-Cezeri, who lived in that period in terms of science, draw attention.